Yeni Bir Ben!

2
123

Son günlerde İstanbul’un billboardlarında   ‘Yeni bir ben’ sloganını görür görmez Sertap Erener aklıma geldi. Hatırlarsınız bir zamanlar dilden düşmeyen şarkısında ‘Bana yeni bir ben lazım’ derken şarkıda kadersizlikten  bahsettiği için hayatında bazı  şeyleri değiştirmek gerektiğine değinir. Değişirse kaderi değişecektir. Peki  ne değiştirir. ‘Yeni iş, yeni aşk, yeni haber, yeni kader’ için değişiklik arayışı içinde şans ister ve kendisinin görüntüsünde değişikliğe gider.

Metrobüs duraklarında bile gözüme giren yeni bir ben söylemi tüketim  toplumunun moda söylemi haline geldi. Yeni bir ben söylemini giyim sektörü, iletişim- telefon, güzellik sektörü gibi aklınıza gelebilecek her alan çok rahat kullanmaya başladı. Moda programlarında ki gibi ‘beni baştan yarat’ la aynı kapıya çıkıyor. Siz para harcamak zorundasınız, az buz parada değil, marka için servet dökmelisiniz. Servet dökerseniz anca o zaman ‘Yeni Bir Siz’ olursunuz. Dökmezsen eğer eski sen olmaya devam edeceksin demektir. Şimdi size yeni bir kişi yaratacağım(Yaratacağım derken bazı kişiler nasıl konuşuyorsun yaratmak Allah’a mahsus diyerek itiraz edebilir, sizin anladığınız manada değil hemen atlamayın). En iyi telefonu, en marka takım elbise, ayakkabı, gözlük, en moda saç kesimi yeterli. Kadının çalışma hayatında olmasını istemeyen, çalışan kadınlara tepki veren bey’den yeni bir bey yapmak için yukarıdaki markalı belirlediğimiz kıyafetleri giydirelim. Çok yakışıklı oldu fizik düzgün, sokakta kadınların ilgisini çekiyor belki sizde ‘vavv’ dediniz. İşte slogan gibi yeni bir ben oldu. Neyse bu bey işe gitmek için yola çıktı metrobüs tıka basa neredeyse yarısı bayan sabah işe gidiyorlar. Tabi bizim yeni bey de sıkışık araç da söylenmeye başladı, kadınlar yüzünden böyle, çalışıp ne yapacaklarsa, oturun evinizde diye söylenmeye başladı. Bu sırada yanında ki kadın kendine söylendiğini zannederek pardon anlamadım demez mi? Yeni bey işte zaten sizin yüzünüzden başımıza gelenler, birde her tarafın çıplak diye tekme tokat girişti kadına.

Söz meclis den dışarı bu durum tek erkekler için değil, kadınlarımız içinde geçerlidir. Hatta şortlu bayanlar bile dövülür, dövmekte sakınca görmeyiz.

İşte buyurun tüketim toplumunun yeni ben anlayışı. Telefonla, lüks arabalarla, kıyafetlerle yeni biri olamazsınız. Yeni ben olmak için düşüncenizi geliştirin. Düşünce değişmez ise yine siz eski sizsiniz.

YENİ BİR BEN Sloganını en güzel kullanabilecek alan kitapçılar, yayın evleridir.

Yeni bir ben düşünce ile olur. Değişmeyen her düşüncenin ‘yeni beni’ sistemin sadece tüketim bireyi olmaktan ileri gidemez.

Türkân Kebeci Şahin

 

2 YORUMLAR

  1. Bizim millette maalesef şekilcilik çok önemli. Kıyafet değişince her şey yoluna girecek zannediliyor. Ama siz işin özünü yakalamışsınız. Önemli olan fikir olarak yenilenmek.

CEVAP VER