YAZ’A ERKEN SEÇİM VAR. NEDEN BU ACELE?

0
67
BAŞ YAZI

Perdenin arkasında neler oluyor, inanın meraklar içindeyim. Bu olaylar pek iyiye dalalet etmiyor. Nedenlerine gelince artık bizi alıştırdılar sağ gösterip sol vurmaya. Peki neler düşünmemiz gerekli.
1. Bu gerçekten Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında yaşanan bir sorunun ayyuka çıkması ise öylede görünüyor. Cumhurbaşkanı’nın muhtarlar toplantısında ki ‘ koltuğa nereden geldiğini unutmayacaksın’ anlamını içeren sözü ve Başbakan’nın makamları elimin tersi iterim sözü arada bir söz düellosunun olduğunun bariz sonuçları. O zaman Sayın Davutoğlu kongrede aday olmayacak ve gösterilen kişi ile yola devam edilecek.
2. Başbakan tekrar aday olarak muhalifler gibi cephe alacak ve seçilemeyecek. Bu sonucunda muhalifler bir araya gelerek yeni bir parti kurma çalışmaları hızlanır.
3. Anayasa çalışmaları ertelenmesinde ki en önemli neden erken seçime hazırlıktan dolayı. Anayasa için yapılan anketler beklendiği gibi değil. MHP ye destek verilerek erken seçimlerde ülkücü oyları ve açılım adı altında güçlenmesine izin verilen PKK ile mücadele sırasın da, tutumlarından dolayı HDP nin kaybettiği oylarla 400 milletvekili çıkararak tabir ettikleri dille yeni anayasa meclis den geçecek ve sorunsuz şekilde gelen başkanlık sistemi.
4. Zaten T.B.M.M Başkanın Laiklik söylemi özellikle yapıldı bu toplumun nabzını yoklamak ve ilerde tartışmaya açmak için yapılan ön hazırlığın nedeni insanların algısına yer etmesi içindi. Tepkiler toplandı ve ona göre hazırlık yapılacak. Sonra gelen açıklama bireysel denerek kapatıldı. Oysa biat kültürü olan camiada bireysel söz söylemek kimin haddine.
5. Bu tartışma bir danışıklı dövüş olabilir mi? Olmasa da görüşme sırasında anlaşıp kongre ile güven tazeleyip erken seçime gitme kararı alınmış olabilir.
6. Asıl soru zaten Kasım, Aralık gibi bir erken seçim görünürken sebep ise CHP’nin dokunulmazlık görüşmelerinde evet oyu ile düşecek vekillikler ile meclis erken seçime veya referanduma rahat taşınırken bu acele neden.
7. Bu savaşın nedeni Binali Yıldırım mı? Başbakanın Katar ziyareti sırasında protokol masasında yer bulamayan ve açılışta resmi sansürlenen Binali Yıldırım’ın yıldırım öfkesi fena oldu. Erken seçim ile MHP ve HDP den gelen oylarla 400 hedef .
Yaza erken seçim var.
Neden bu acele?
Acaba Akşener’in çıkışı yüzünden olabilir mi bu acele. Anketler Akşenerli MHP’nin oy oranın yükseldiğini göstermekte..

Türkân Kebeci

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz