Yaş ilerledikçe

0
52

Yaş ilerledikçe aşık olmak neden zorlaşır?”
Kimi iş güç der, kimi sosyal statü der, kimi bıkkınlık der, vs,..
İşle güçle ne alakası var.
Bu insanlar daha önce çalışmıyorlar mıydı? Olay tamamen bedenin değil ruhunun ve kalbinin yorgun düşüp “Yeter!” demesi. Kaldı ki vurgu yalnış.
Aşık olmak zorlaşmaz, sevmek zorlaşır. Aşk ne tanımaya, ne zamana, ne dine, ne dile, ne ırka ne de yaşa bakar. Başına buyruk deli divane serseri bir mayın gibidir aşk. Nerede ne zaman kimin basıp patlatacağı belli olmayan bir mayın. Eros’un oku fırlattığı o an aşık olursun. Ne tanırsın, ne hakkında en ufak bilgin vardır, hiç birşey bilmediğin halde sırılsıklam aşık olursun. Uykuların kaçar her an onu düşünürsün.
Aşk ne yaşa bakar ne de zamana. Lakin sevgi diyorsan şayet evet işte o zorlaşır. Çünkü sevgi güven ister, sadakat ister, karşılıklı saygı ister. Yaş ilerledikçe de yılların verdiği tecrübe ile bunu karşı tarafta çok daha hızlı bir şekilde gözlemleyip olmayacağına, bu işin yürümeyeceğine karar verir ve ilişkiyi sonlandırırsın. Çünkü eskisi gibi hoyratça harcayacak vaktin kalmamıştır. Yaş ilerlemiştir ve hep şunu düşünürsün “Ya ben olamıyacağını bile bile bu ilişkiyi zorlarken gerçek sevgi treni bir yerlerden kalkıp giderse? Ya o treni kaçırırsam?” bu nedenle zamanı çok iyi kullanır ve boşa harcamazsın. Kader dediğini yani “O” nu beklemeyi yeğlersin. Tecrübelerin sana öğretmiştir, eğer o değilse olan biten sadece zaman kaybıdır ki zaman sağlıktan sonra en değerli şeydir bu hayatta. Harcamayın zamanınızı boşa. Mutlu değilseniz hiç bir şey için zorunlu hissetmeyin kendinizi. Bu yaşam insan evladına bir kere sunulan bir nimet. O yüzden bu eşsiz nimeti sizi mutsuz eden insanlarla harcayıp ziyan etmeyin. Eğer mutlu değilseniz kurtulun sizi mutsuz eden her şeyden ve herkesten! Yarınınızın garantisi yok. Oysa siz mutlu olmayı hak ediyorsunuz. Çünkü siz çok ama çok değerlisiniz. Seneler ise saliseler kadar çabuk geçiyor. Harcamayın zamanınızı boşa! Ve mutluluğunuza demir alın! Ta ki o mutluluk adasının kıyısına vurana dek! Ve demir atmayın! O kıyıda batın! Sonsuza dek! Yüz yıllar sonra dalgıçlar çıkarsın paha biçilemez aşkınızı!
Öylesine yaşlı…

Öylesine sonsuz…

Sevda Koçyiğit

CEVAP VER