UÇAK KÜTÜPHANE SORUNA ÇÖZÜM MÜ?

0
90

Milletçe çok fazla okuduğumuz söylenemez. Nedense okumayı sevemedik gitti. Kesin yargı içeren sözümü yadırgadığınızdan eminim. Rakamlara göz attıktan sonra hak vereceğinizden eminim.

2012 verilerine göre; bir Japon yılda ortalama 25, bir İsviçreli yılda ortalama 10, bir Fransız yılda ortalama 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor.

Türkiye’de bugün, 1965 yılına göre, üniversite bitirenlerin sayısının 15 kat artmasına rağmen kitap okuma alışkanlığının yüzde 10 daha düştü.

Türkiye’de kitap, genel ihtiyaç maddeleri sıralamasında 235’inci sırada yer alıyor. Türkiye’de okunan kitaplar genellikle “siyaset, aşk, cinsellik” konularını işliyor.

Yayıncılar birliğinin açıklamasına göre; 2015 yılında 620 milyon kitap basılmış ve kişi başına 8 kitap düşüyormuş.

Bu açıklamaya inanmayı çok isterim. Fakat şu sorular sormak gerekir

  1. Basılan kitapların ne kadarı satıldı?
  2. Yayın evleri gerçekten beyan ettikleri bu adedi bastımı?
  3. Satılan kitapların ne kadarı okundu ve ne kadarı okunmadan kitaplıklarda bekliyor?

Hatta televizyonda çok iyi tanınmış iş adamımız spikere şu cevabı verince gerçekten hayıflanmıştım ‘ O kitap koleksiyonunu okumadım ama kütüphanemde var’. İşte bazen de kütüphanem de var demek içinde yüksek meblağ ödeyerek alırız kitapları.

O zaman çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için anne ve babaların kitap okuması gerekir. Çocuklar gördüğünü yapar. Okullarda kitap okuma dersi olmalı.

Yazılan konular açısından bakıldığında toplumsal konuları işleyen kitapların daha fazla yazılması gerekiyor ki. Gelecek nesil topluma yabancılaşmasın.

Bu verilerin ışığında okumayı sevmediğimiz yargısına varmamı yadırgamazsınız. İşte okuma sevgisini kazandırmak için Çankırı Belediyesi uçuş ömrünü tamamlamış Airbus A 300 tipi uçak kütüphaneye dönüştürüldü. Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nın üst tarafına yerleştirilen “uçak kütüphane”nin açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Belediye Başkanı’nın bu çalışmayla Çankırılı gençlerin “uçak hızıyla” hayata hazırlanmaları için proje yaptığını anlatan Kaya, şunları kaydetti:

“Çocuklar uçak kütüphanede tefekkür etmeyi öğrenecek. Burada kitap okumaya çıkarken önce tefekkür etmeyi ve kainatı okumayı gerçekleştirecekler. Ülkemizde okumayı artırmanın yanında tefekkür eden, düşünen, akleden çocuklar olmasının önemini 15 Temmuz’da gördük. Biz aklımızı ihale edemeyiz. Allah bize Kur’an-ı Kerim’de ‘hiç düşünmez misiniz, akletmez misiniz?’ diyor. Bizim akletmemiz gerekiyor.”

Bu projenin ardından belediye denizaltı kütüphanesi üzerine çalışmaya başlamış ve Belediye Başkanı İrfan Dinç’in açıklaması;

Belediyenin projelerinin dünyaya örnek olduğunu belirten Dinç, “Çankırı Belediyesinin çocuk projeleri hem Türkiye’ye hem dünyaya model olacak projelerdir. Çocuklarımızla ilgili temalı kütüphaneler yapıyoruz. Üç kütüphane düşündük. Tren kütüphanemiz açıldı. Uçak kütüphanemiz bugün açılıyor. Gemi kütüphanemiz için çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.

Lakin ben okuma alışkanlığının ailede kazanılacağını düşünüyorum.

Umarım bu projeler başarılı olur.

Haberde İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz