Tuzla, 2015’de Aynı Olayı Yaşadı

0
67

Bu gün yaşanan olayın bir benzeri 5 Ağustos 2015 tarihinde Tuzla’da Organize Deri Sanayi içinde gemi ve yat parçaları üreten fabrikanın kimyasal madde deposunda sızıntı meydana gelmişti.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada Tuzla’daki kokunun sebebi “Atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir” denildi. Anlaşılan o günden bu güne kadar alınan önlemlerde bir değişiklik olmamış ki yapılan açıklama özrü kabahatinden de büyük sözünü dedirtiyor.

Tuzla da meydan gelen sızıntının kaynağı Nitrik asit ise ortama  Azor dioksit gazı (NO2) yayılır. Nitrik asit buharlarının solunması gözlerde yanma, boğaz ağrısı, öksürük, göğüste sıkışma, başağrısı, dengesizlik ve şuurda bulanıklığa yol açmaktadır. Ağır maruziyette 36 saat içinde akciğer ödemi de gözlenebilmektedir ve bu durumda nefessizlik, morarma ve hışıltılı solunum görülebilmektedir. Önceden astım hastalığı olanların düşük düzeyde nitrik asit maruziyetinde dahi atak geçirdiği bilinmektedir.

Peki ortama yani atmosfere Nitrik asit buharının yayılımı var ise bu durumda; nitrik asit dumanlarının bulunduğu ortamdan hızla uzaklaşmak, ilk 48 saatte gelişebilecek nefes darlığı, göğüs ağrısı, yanma gibi yan etkilerde acil servise gitmek ve duman maruziyetini bildirmek önemlidir. Dumanla karşılaşan işçi ve kurtarma ekiplerinin tüm vücudu koruyan giysi, eldiven ve kimyasal dumanlara kaşı koruyucu tam yüz maskeleri kullanmaları önerilir.

Öyle ki kamu görevlileri hiç bir önlem almadan ölçüm yapmaları ise iş güvenliği ve sağlığına verilen önemi gözler önüne seriyor. Görevlilerin koruyucu elbise, maske, eldiven kullanmaları gerekirdi. Tehlikeyi basite almanın sonucunda yaşanabilecek acılara kader deyip geçmek gibi bir basiretsizliğe sahip olma lüksümüz olamaz.

ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ VE İNSAN SAĞLIĞI

Haberde İstanbul

 

CEVAP VER