TÜYAP'TA ZİYARETÇİ İZDİHAMI

0
100

34. Tüyap kitap fuarının sondan bir önceki günü fuar alışılmışın dışında bir ziyaretçi akınına uğradı. Bu yoğun ilgiye ne metrobüs hizmetleri, ne metrobüs çıkışındaki köprü, ne de fuar girişleri yetişemedi

Metrobüsten çıkan ve metrobüse giden mahşeri kalabalık

34. Tüyap kitap fuarının 8. günü yani Cumartesi günü, İstanbul kitap severler fuara akın ettiler. Metrobüsler, otobüsler yolcularını taşımayla bitiremedi. Gelgelelim, Beylikdüzüne gitmek (ki anadolu yakasından tüyapa kadar çok uzun bir yolculuk hem de sıkış tepiş) fuara gitmekle eşanlamlı değildi. Özellikle metrobüsle gittikten sonra, metrobüs peronundan çıkmak tam bir dertti. Mahşer kalabalığıyla karşıyor, perondan çıkabilmek için müthiş bir efor sarfetmeniz gerekiyordu. Zira Metrobüs alanına girmekte çıkmakta tam bir cehennem azabı haline dönüşüyordu. Belediyenin ve çalışanlarının böylesi yoğun bir güne hazırlıksız başlamaları, koordinasyon eksikliği ve alan görevlilerinin beceriksizliği halkın çilesinin kaynağında yatan sebeplerdi. Böylesi yoğun bir günü her yıl yaşayıpta ders çıkartmayan belediye ve metrobüs çalışanları, belki bu kez ders alıp daha koordineli çalışarak, halkın izdiham yaratmasının önüne geçebilirler diye ümit ediyorum.

fuara giriş ve çıkışta halkın KÖPRÜYLE İMTİHANI

Metrobüs alanından çıktınız ama çile bitmedi daha. Sonrası mı? Karşıya geçiş maceranız başlıyor. Kocaman bir köprü var karşınızda ama boğaz köprüsünden daha kötü durumda. Merdivenlerinde halk sıkışıp kalmış durumda. Adım adım ilerlemek zorundasınız. Fuara gidenler de gelenler de. Büyükşehir belediyesinin de bu noktada yetersizliği gözden kaçmıyor. Halkın fuara girip çıkmak için kullanabileceği tek köprünün böylesine yetersiz kalması, halkın otoban üzerinden karşıya geçmek zorunluluğunu doğuruyor. Allahtan çevrede bulunan polisler, otobana yönelen halka yardımcı oldular ve trafiği keserek, yayaların zarar görmeden (hem giriş yönünde, hem de çıkış yönünde) geçişlerine yardımcı oldular. O köprünün iki bölüme ayrılarak genişletilmesi bu sorunları tamamen çözebilecekken, öylesi bir organizasyon fuarına böyle bir köprünün koduğunu anlamak çok zor. Ya da neden tek çıkış noktasının olduğunu kim açıklayabilir ki?

Güzel bir fuar etkinliğinin ardından hafızalara kazınan bu görüntüler, okumayı seven halkın gözünde eksi puan olmaktadır. Fuar yetkililerinin de bu konuda gerekli girişimlerde bulunup fuarın ihtişamına gölge düşüren böylesi yetersizlikleri ortadan kaldırmaları gerekiyor. Türkiye’nin en büyük fuarı konumunda bulunan Tüyap fuar alanı her yıl milyonların ayak izlerine tanık olurken, böylesi bir yoğunlukta bu kadar eksik kalması manidardır. Halkın çile çekmesine, hayatını tehlikeye atmasına (ki orada polisler olmasaydı ne olurdu diye düşünmeden edemiyorum) yol açacak uygulamaların derhal iyileştirilmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz