Türkiye bu müzeye sahip çıkmalıdır!

0
76

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve CHP 24. Dönem Milletvekili Süleyman Çelebi ile birlikte Bülent Türker tarafından Hollanda’da kurulan Özel Çanakkale Müzesi’ni ziyaret etti.

Hollanda’daki evini Özel Çanakkale Müzesine çeviren  Bülent Türker‘in çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Akgün, “Burada tarihi bir hazine yatıyor. Türkiye mutlaka bu müzeye sahip çıkmalıdır” dedi.  

Tarihi bir hazine

CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile birlikte, Özel Bülent Türker Çanakkale Müzesini ziyaret eden Akgün, “Bana burasını bir kaç ay öncesinde değerli vekilimiz Süleyman Çelebi anlatmıştı. Kendisi ile ilk fırsatta buraya gelip yerinde görmek ve Bülent beyle tanışmak istedim. Bülent Türker’in bu yapmış olduğu çalışmayı bu zamana kadar neden hiç bir Türk yetkilisinin destek çıkmadığını anlamak mümkün değil. Burada tarihi bir hazine var ve eğer bunlara el atılmaz ise, değerlendirilmez ise korunma problemi ile karşı karşıya kalacak eserlerde var. Dünya’nın dört bir tarafından toplanmış bir hazine var. Türk Devleti ve milletinin bu hazineye sahip çıkması gerekiyor. Buranın Türkiye’de özel bir müze haline getirilmesi gerekiyor, biz de bu anlamda elimizden geleni yapacağız” açıklamasında bulundu.

“Çözüm üreteceğiz”

Çanakkale ruhunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına, müzenin korunması gerektiğinin altını da çizen başkan Akgün; “Yurda döndükten hemen sonra burası ile ilgili ve böyle bir çalışmanın Büyükçekmece’de olması için yapabileceklerimizi masaya yatıracağız. En kısa zamanda buraya yeniden gelerek bu çalışmayı bir şekilde hak ettiği bir ortama taşıyabilmek için çözüm üreteceğiz” dedi.

“Farklı yerlere taşıyacağımıza inanıyorum”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve CHP önceki dönem milletvekili Süleyman Çelebi’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Özel Hollanda Çanakkale Müzesi kurucusu Bülent Türker; “Bu güne dek bir çok misafirimiz geldi, ancak bu değerli iki insan müzemiz ve çalışmalarımız ile yakından ilgilendiler. Önümüzdeki günlerde inanıyorum ki daha geniş çaplı çalışmalarla müzemizi çok daha farklı yerlere taşıyacağımız inanıyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz