Temizlik ve hijyen

0
12

COVID 19 virüsü ile birlikte hepimiz hem temizlik hem de hijyen uygulamalarımızı gerek evimizde gerekse çalışma ortamımızda yeniden gözden geçirdik.

Basit tanımıyla temizlikle yapılan işlem gözle görülen ve bulunduğu yerde olmaması gereken ve kir olarak tanımlanan herşeyin ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Yani, çalışma masanızda ekmek kırıntısı var ve görünüyor bunu bir bezle oradan uzaklaştırdığınızda yapılan iş temizliktir. Yani bugüne kadar camlarda leke var camı sileyim, kapılarda iz gördüm kapıları sileyim, yerde toz var süpüreyim sileyim dediğimiz herşey temizlikten ibarettir. Yıllardır çalışanlara bu konuda eğitim veren biri olarak şunu diyebilirim herkesin temizlikle ilgili yorumu farklıdır. Bir bez ve bir kova su ve bir miktar deterjanla kapıyı, camı, yeri silen de temizlik yaptım der, camı ayrı kova ayrı bezlerle, yeri ayrı koca ayrı bezlerle, yeri ayrı kova ayrı bezlerle silen de sorduğunuzda temizlik yaptım der. Bana sorarsanız tek kova tek bez ile yapılan temizlik temizlikten ziyade kiri bir yerden diğer yere taşımaktan başka birşey değildir. Temizlik özünde kiri ortamdan uzaklaştırmak olduğundan ve evin içi dışına göre daha izole olduğundan her yer için ayrı kovalar ayrı renkte bezler kullanmak için şarttır. Yine çalışma hayatında gördüğüm ve çok sıkıntılı birşey olduğunu her zaman burguladığım başka bir konuda bir deterjanı başka deterjanla karıştırıp, temizlik yapılmasıdır. Özellikle çamaşır suyuna tuz ruhu katıp tuvalet temizleyen kişiler ciddi solunum problemi yaşar ve hatta temizlediğini düşündüğü tuvalette bayılabilir. Deterjan üreticileri birbirine katıp elbette üretebilirdi bu iki ürünü oysa yapmadılar neden çünkü birlikte reaksiyona girip klor gazı ortaya çıkar ve solunum yollarını tahrip eder de ondan. Biz her konuda gereğinden fazla kullanımın daha etkili olduğunu düşünürüz şöyleki baş ağrısı için doktor bir ilaç ve doz önermiştir biz birkaç katını kullanırız ki hızla başımızın ağrısı kesilsin. Deterjan kullanımında da üzerinde 1 lt suya 10 gr yazılmışsa biz 20-30 gr kullanırız ki her yer tertemiz olsun. Oysa, temizlendiğini düşündüğünüz yerde deterjan kalır ve bunun gerek doğaya gerekse sağlığımıza ciddi tehditleri vardır. Temizlikte kural uygun deterjan ki onu da üzerinde yazan miktarda, su ile tanımlanmış kova ve bez kullanmaktan geçer. Bazı deterjanlar durulanmaz yada su ile karıltırılmaz yani burada da deterjanın üzerinin okunması gerekmektedir.

Peki hijyen yada hijyenik ortamın temizlikten farkı nedir, ortamdan gözle görülmeyen mikroorganizmalarında uzaklaştırılmasıdır. Bunun için sadece deterjan yetmez dezenfektan yada antiseptik kullanmak gerekir. Temizlikte kullanılan deterjanın yerini hijyende dezenfektan yada antiseptik alır. Ülkemizde genellikle alkol bazlı olanlar kullanılmaktadır. Yine belirtilen dozdan fazla kullanımı kullanılan belgeye zarar verir. COVID 19 ile mücadele ettiğimiz şu günlerde özellikle temizlik ve hijyen kurallarına dikkat edelim. Özellikle kontaminasyon ihtimaline karşı dışarıdan gelen herşeyin dış ambalajını evimizin kapısında açıp ürünü temizleyerek eve alalım. Bunu bir yaşam tarzı haline getirelim ki böylece güzel günlere yaklaşma süremiz kısalsın. Kimseyle tokalşamayalım dışarıdan eve geldiğimizde üzerinizdeki kıyafetleri en az 60 derecede deterjanla yıkayalım. Kişisel hijyenimize dikkat edelim. Güzel günlere bu yaklaşımla kısa sürede kavuşacağız.

CEVAP VER