Taklit ve tağşiş

0
24

Değerli okuyucularımız eminim bir çoğumuzun hayatına bu iki kelime, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından taklit ve tağşiş yapan firmaların listesini açıklamasıyla girmiştir. Çok basit gibi açıklamış olabilirim ancak bu iki kelime bakıldığında ülkenin gelişmişliğini, gıda ve gıda ile temas eden malzeme üretiminde ahlaklılığını, insan sağlığına verilen önemi kısacası birçok şeyi içerisinde barındırır.

Peki nedir taklit ve tağşiş? Taklit, gıda ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin şekil, bileşim ve nitelikler itibariyle kendisinde olmayan özellikleri sahip gibi gösterilmesidir. Kısacası, gıda yada gıda ile temas eden madde ve malzeme ile ilgili yalan beyandır. Bu beyan insan sağlığını ciddi bir tehdittir. Bitkisel yağ olan margarini paketleyip, üzerine hayvansal yağ olan tereyağ yazmak mesela bu çok insaflı gibi görünüyor. Ama düşünsenize içerisine glikoz şekeri koyup, bal yazılmış bir etikete itibar edip tüketen şeker hastasının durumunu. Yada içerisinde buğday nişastası olmasına rağmen etiketinde patates nişastası yazdığı için pudingi tüketen çölyak hastasının halini.

Peki ya tağşiş nedir derseniz tağşiş, gıda ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin, mevzuata veya izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesidir. Mesela, %100 dana eti içeren sucuk içerisinde sakatat tespiti, tereyağı olarak satılan üründe içerisinde margarin tespiti. Bu örnekleri istemediğimiz kadar çoğaltabiliriz. İşini düzgün yapan firmaları tenzi ederek diyebilirim ki bu iş tamamen üreticinin fazla para kazanma hırsına yenik düşüp, ahlakını kenara koyup, insan sağlığını tehditten başka birşey değildir.

Bana sorarsanız gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzeme üretmek insan sağlığı ile doğrudan ilişkilidir ve vicdan ister. Gıda ile ilişkili bir üretim hizmeti veriyorsan firma sahibi olarak ürettiğini kendin, evladın da yiyebilmeli ama yok ben belli bir kitleye hitap ediyorum gibi dolambaçlı kelimelerle uzaksan ürettiklerinden insan sağlığını tehdit eden zehir üretiyorsundur.

Tarım ve Orman Bakanlığı, belli dönemlerde halkı bilgilendirmek adına firmanın ürettiği üründe yaptığı hileleri açıklıyor. Şöyleki o listede üretilen ürün,firmanın ismi,adresi ve üründe yapılan taklit ve tağşiş açıkca yazılıyor.

Peki bir vatandaş olarak bize düşen görev nedir bir gıda denetçisi gibi aldığımız ürünlerin etiket bilgilerini okumak, beyan ve içerik tezatlığı, vb. görünce Alo 174 üzerinden şikayette bulunmaktır. Bunu hem kendimiz hem de çevremizin sağlığı için ve hatta toplumun kalkınması için yapmalıyız.

CEVAP VER