Söz verdiler, ağaç yerine otel diktiler.

0
158

Sözler niye verilir yada neden söz veririz?

Söz vermek sözlük anlamı; bir işi yapacağını kesinlikle bildirmek demektir.  Adam olana bir söz yeter demiş atalarımız.  Peygamber efendimizde ‘Söz vermek, borçlanmak demektir’. Demek ki söz vermek borçlanmak ise verilen sözlerinizi yerine getirmek gerekiyor, borçlu kalmamak için. 

Bireyler sözünü tutmaz ise söz verdiği kişiye karşı mahcup olur. Devlet halkına söz vermiş ise ne olacak. Eee bu devlet elbette ister tutar ister tutmaz diyebilirsiniz. Zaten hangi sözlerini tutuyorlar ki siyasi yönetimler. Sadece seçilene kadar halkın önünde düğme ilikleyen bir anlayış hakim olduktan sonra fazlasını beklemek mümkün değil. Sözünü tutmayan her iktidar halka borçlu demektir.

İşte size bir örnek; Bodrum’da 10 yıl önce çıkan büyük yangında küle dönen 250 dönümlük ormanlık arazi, dönemin hükümet yetkililerinin “Ağaçlandırılacak” açıklamalarına rağmen imara açıldı. Bölgede bugün 4’üncü otel inşaatı yükselirken, Derelerin Kardeşliği Kurucu Başkanı avukat Remzi Kazmaz, bölgede çıkan yangınların ardından otel inşaatlarının yükseldiğine dikkat çekti.

YANGINDAN SONRA 4’ÜNCÜ OTEL İNŞAATI
Ancak yapılan bu açıklamalara rağmen Pina Yarımadası’nda bugün itibari ile 10 katlı 4’üncü otelin inşaatı devam ediyor. 2008 yılında, 80 dönümlük arazinin tahsisini alan MNG Holding’e bağlı Günal İnşaat, Pina Yarımadası önündeki körfezde yapacağı 5 yıldızlı otele iskele kurmak için yaklaşık 5 dönümlük bir alanı kaçak olarak molozlarla doldurdu. Denize dökülen molozlar çıkarılmazken AKP döneminde aldığı kamu ihaleleri ile dikkat çeken Çankırı İnşaatın yaptığı Amara Island Bodrum Elite adıyla 5 yıldızlı ilk otel faaliyete geçti. Amara otelin ardından bin 298 yataklı ve 556 odalı, Güvercinlik Enternasyonal Otelcilik tarafından yapılan Titanic Otel ve La Balance Otel inşaatları tamamlandı. Bölgede Model İnşaat tarafından yapılan Ksanta Resort Bodrum projesi de devam ediyor. Devam eden projelere ait inşaat alanlarında bilgilendirme tabelasının yer almaması dikkat çekerken, Derelerin Kardeşliği Kurucu Başkanı avukat Remzi Kazmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile AKP’li vekillerin yangından sonra kesinlikle otel inşaatına izin vermeyecekleri yönündeki açıklamalarını hatırlattı.

CEVAP VER