SORGULANMASI GEREKEN TAŞERON YASASI

0
71

Avcılar Belediyesin de taşeron firmaya bağlı çalışan temizlik işçilerin sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan işçilerin eylemleri devam ediyor.  Belediye işçileri “Belediye Başkanı işe iade için bize söz vermişti, ancak sözler tutulmuyor. Talebimiz gerçekleşene kadar Avcılar Belediyesi önünde direnişe devam edeceğiz” diyorlar.  Eylemciler 11 Mayısta kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Avcılar Belediyesin de taşeron firmaya bağlı işçilerin sendikalı oldukları için işten çıkarıldıkları yerel basında sürekli dile getirilmekte.  Temizlik işleri için taşeron firmayla yaşanan sorunlar neticesinde mağdur olan emekçiler oluyor. Bu olay sadece Avcılar yada CHP’li belediyelere mahsus bir olay değil. Bu olaya benzer durum diğer belediyelerde yaşanmaktadır. En yakın tarihli 5 Ocak 2016 tarihinde Küçükçekmece Belediyesin de  Park ve Bahçeler Müdürlüğü yerleşkesi önünde akşam saatlerinde toplanan 50-60 kadar işçi, taşeron olarak çalıştırıldıkları firma tarafından işten çıkarıldıklarını belirterek eylem yaptıkları eylem yerel basında yer aldı fakat iki olayın temeli aynı fakat suç merci farklı. Aslında suç odağı ikisinde de taşeron firma olmasına rağmen Avcılarda Belediye başkanı, Küçükçekmece de ise taşeron firmaya karşı eylem yapılmaktadır. Nedenin aynı, hedefin farklı olması düşündürücü. Bu durum, belediye başkanına alınmış bir cephe veya önyargı olduğu kanısını uyandırıyor.

Sadece Avcılar Belediye Başkanı yerel basında kendisine yönetilen  ‘Meclis grubu bünyesinde kurulan işçi alma ve çıkarma komisyonun ne işe yaradığı’  sorusuna açıklama getirmesi yerel basının endişesini giderecektir.

Sorgulanması gereken, emekçileri köle sistemine mahkûm eden taşeron yasasıdır. Bu yasadan dolayı modern çağın kiralık kölelerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam edecektir.

Bu bağlamda Avcılar Belediyesi’nin Kamuoyu açıklaması;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz