SAYIN MİLLİ EĞİTİM BAKANI DİĞER DERNEKLER İÇİNDE SÖZ VERDİ

0
63

Bütçe görüşmelerinde ki Türgev polemiğin de sayın bakan Nebi  AVCI  söz verdi  ‘Siz de getirin benzer kurs taleplerinizi, protokolü imzalayalım, memnuniyetle ödeyelim ücretlerini’

MEB BÜTÇE TOPLANTISINDA TÜRGEV POLEMİĞİ

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki MEB bütçe görüşmesine TÜRGEV tartışması damga vurdu. Yoğun eleştiriler yönelten muhalefet milletvekillerinden “Aynı protokolü ÇYDD ile imzalar mısınız?” sorusuna Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı “İmzalarız” yanıtını verdi.

MEB’in geçtiğimiz aylarda TÜRGEV’le bir protokol imzalayarak işbirliği yapması kamuoyunda çeşitli tepkiler almıştı. TÜRGEV yurtlarında öğrenciler için düzenlenecek çeşitli kurs ve eğitimci maliyetinin bakanlık tarafından karşılanacağı maddelerinin yer aldığı protokolün en dikkat çeken maddesi, tarafların protokol dışında eğitim alanında ortak projeler üretilebileceğine ilişkindi. TBMM Bütçe Komisyonu’nun MEB Bütçe görüşmelerine damga vuran bu protokole ilişkin tartışmalar sonunda Bakan Avcı, “İster ÇYDD, ister başkası 12 kişi birleşsin gelsin, uygun kursu seçsin, protokol yapalım” dedi.

BAKAN ÇAĞRI YAPTI

CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil’in Bakan Avcı’ya protokolün mali yükünü sorması üzerine komisyon toplantısında uzun süren karşılıklı konuşmalar yaşandı. Bakan Avcı önce bir mali yük olmadığını belirtti ama CHP’li vekillerin protokoldeki maddeleri hatırlatmasıyla Bakan tek tek maddeleri okudu ve eğitimcilerin maaşlarının ödendiği açıklığa kavuştu.

Bakan Avcı, “Halk Eğitim Merkezleri’nde görev yapan usta öğreticilerle TÜRGEV’le ortak bir kurs açılmışsa ve bizim de orada eğitimcilerimiz görev alırsa ona ücretini biz ödüyoruz” demesi üzerine CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil; “Sorun o değil Bakanım. Şöyle söyleyeyim: Siz aynı koşullarda, aynı maddelerle Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğiyle bu protokolü imzalar mısınız?” diye sordu.

Avcı bu soruya; “İmzalarız tabii, getirsinler projelerini, getirsinler” yanıtını verdi.

İrgil “Emin misiniz” diye sorunca Bakan Avcı protokol çağrısında bulundu:

“Kim, ne olursa olsun, ister Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ister TÜRGEV, ister Hayrat Vakfı, 12 kişi bir araya gelir ve 3.064 kurs programından herhangi birini seçerse kurs açılır ve ücreti Bakanlığımızca karşılanır. Siz de getirin benzer kurs taleplerinizi, protokolü imzalayalım, memnuniyetle ödeyelim ücretlerini.”

Haberde İstanbul- Ceyhun İrgil BASIN ofisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz