ROK’un Kemalizm’le İmtihanı

0
99

 

Rasim Ozan Kütahyalı 9, 10, 11 Ekim tarihlerinde “Kemalizm ve Türklerin trajedisi” [1], “Türk kimliğinin düşmanıdır Kemalizm” [2], “Kemalizm ve iç sömürgecilik[3] başlıklı üç köşe yazısı kalem aldı. Yazış amacı, darbe sonrası her kesimden gelen “fabrika ayarlarına geri dönelim adı altında yapılan kampanyanın saçmalığını” ortaya koymak ve “sağ kanattan gelen bazıları da milliyetçilik adına Kemalizm’e sahip çıkan” tavırlara karşı muhafazakar tabanı denetime almak. “Kemalizm ile muhafazakârların savunduğu anlamıyla milliyetçilik arasında da büyük bir uçurum” varmış.

Kütahyalı’nın iddialarını sıralarsak;

1) Kemalizm milliyetçi değildir: Kütahyalı Kemalizm’i “kendi milletinin çoğunluğunun inanç değerlerine düşman olup ‘milliyetçi’ olduğunu iddia eden bir ideoloji” olarak görüyor. “Kendi milletine bu kadar yabancılaşmış bir zihniyet aslında ‘milliyetçi’ de olamaz”mış.

Kemalizm milletin çoğunluğunun inanç değerlerine düşman değil aksine özgür vatanda yaşama, bilimi, aklı referans alma, dini inanç gibi değerlerine sahip çıkan emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşı veren ezilen bir ülkenin çağdaşlaşma ve bağımsız ekonomi çabasının adıdır.  Milletin inanç değerine düşman bulduğu Kemalizm’i nedense emperyalizme karşı mücadele veren ülkeler düşman değil, lider olarak görmüştür. Bu yönüyle Kemalizm evrensellik kazanmıştır.

Kemalizm’in “milliyetçi” olmadığı tezi ise komiktir. Milliyetçiliğin ne olduğunu bilmiyor Kütahyalı. Daha doğrusu milleti de aptal sanıyor. Milliyetçilik bağımsızlıktır. Milliyetçiliğin sadece inanç ile olan ilişkisini ele alarak “milliyetçi değildir” noktasına ulaşmak haksızlıktır. Kemalizm, işgallere karşı Kurtuluş Savaşı verecek, sömürge olmaktan kurtaracak, fabrikalar açmak, kapitülasyonları kaldırmak, yabancı şirketleri millileştirmek, demirağlarla örmek yoluyla bağımsız ekonomi kuracak ama milliyetçi olmayacak, halka yabancı olacak, öyle mi!

Milletimizin güzel bir ifadesi var. Hadi Ordan!

2) Kemalizm cahil bıraktı: Kütahyalı’ya göre bu zihniyet yüzünden “sefil ve cahil duruma düşürülmüş.” “Bugünün Türkiye‘sinde en eğitimli ve en kültürlü Türkler bile dedesinin anneannesine yazdığı aşk mektubunu okuyamayan ve anlayamayan insanlar”mış. “Kemalizm bilerek ya da bilmeyerek Türk milletine kültürel bir soykırım yapmış”mış. “Türkler bu zihniyet yüzünden dedelerimizin ve ninelerimizin mezar taşlarını okuyamayan bir millet haline” gelmiş.

1923 yılında okuma-yazma oranı % 10 değilken 1940’ta % 24.55 olur. Millet mektepleri, Halkevleri açılır.[4] Kütahyalı bu oranlara, halkın neden Cumhuriyet kurulmadan önce cahil bırakıldığına, neden harf değişikliğine gidildiğine bakmıyor da “değişiklik” yapılmasını millete düşmanlık olarak görüyor. Sormak lazım; millet kendine ters olan harfleri neden öğreniyor?

Çünkü günlük hayatında ihtiyaçlarını rahatlıkla dile getireceği, yazacağı, öğrenmesi kolay harfler. Şimdi ise okuma-yazma oranı % 95’lerde iken millet nasıl oluyor da cahil bırakılıyor!

Dedesinin anneannesine yazdığı mektubu o zaman da anneanne anlamıyordu, en azından bugün bütün anneanneler ve torunları anlıyor.

3) Kemalizm halkı kimliğine ve kültürüne düşmanlaştırdı: Kütahyalı Kemalizm’in kendi halkını sömürgeleştirdiğini, kimliğine ve kültürüne düşman hale getirdiğini ve bunları “milliyetçilik” adına yaptığını belirtiyor. Somut örnek olarak da harf değişikliğini öne sürüyor. Bir kişi yeni harfleri öğrendikten sonra da ek bir dil kazanır. Eğer zaten eski dili biliyorsa neresi kimliğini, kültürünü yok etmek oluyor! Kültürüne düşman olan emperyalistleri kovduğunu neden söyleyip de biraz olsun vicdanlı davranmaz?

4) Şimdi yeniden kendimizi bulmaya çalışıyoruz: Türklük “Türk Milliyetçileri” tarafından yok edilmiş ama “şimdi yeniden kendimizi bulmaya çalışıyormuşuz.

Sümerlere varana dek araştırmaların yapıldığı Atatürk dönemi Türklük’ü mü yok etmiş oluyor, yoksa tarihin derinliklerindeki kültürümüzü mü açığa çıkarıyor? Şimdi yeniden kendimizi nasıl buluyormuşuz? Somut bir şey söylemiyor. Biz söyleyelim. Kuran Arapça diye Türkçe küçümseniyor, kültürünün parçası kadınlar erkeklerden uzaklaştırılıyor, birbirini günaha sokan varlıklar olarak görmelerine neden olunuyor.

Kütahyalı’nın 3 yazıda dile getirdikleri soyut “düşmanlaştırdı”, “yabancılaştırdı”, “kültürel soykırım yaptı” gibi ifadelerin ötesine taşmıyor. Olanı da harf değişikliğinde olduğu gibi yalan ve çarpıtmalarla dolu.

“Kemalizm ile muhafazakârların savunduğu anlamıyla milliyetçilik arasında da büyük bir uçurum”un ne olduğuna ise yanı vermiyor. Muhafazakar yurttaşlarımız bağımsız, yabancı etkilerden arındırılmış bir ülkede yaşamak istiyor ve 15 Temmuz darbesine karşı milletin refleksi bu yönde. Kütahyalı’lar muhafazakar yurttaşlarımızın emperyalizmin denetiminden uzaklaşmasını ve laikliğin milleti birleştirici bir değer olarak öne çıkmasını hazmedemiyorlar. Anlaşılan bu içi boş olsa da bu yazılar sürecek. Biz de tarihi çarpıtmalarına izin vermeyeceğiz.

Tarihçi-yazar

Mustafa SOLAK

 

Dipnotlar

[1]http://www.sabah.com.tr/yazarlar/kutahyali/2016/10/09/kemalizm-ve-turklerin-trajedisi

[2]http://www.sabah.com.tr/yazarlar/kutahyali/2016/10/10/turk-kimliginin-dusmanidir-kemalizm

[3]http://www.sabah.com.tr/yazarlar/kutahyali/2016/10/11/kemalizm-ve-ic-somurgecilik

[4] Halkevleri için bakınız. Mustafa Solak, Şükrü Kaya (Atatürk’ün Bakanı), Kaynak Yayınları, 3. Baskı, İstanbul, 2016, s.260-275.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz