Referandum

0
73

Etki ve tepki ilişkisini bilmeyenimiz yoktur. Bir şeye etki ederseniz şayet  bu birazda zorlama ve güçle olursa, verdiğiniz etki kadar tepkisine de maruz kalırsanız. Tabi şimdi bu söz nereden çıktı diyeceksiniz. Malum halk oylamasına on altı gün kaldı. Zaman yaklaştıkça söylemler ve uygulamaların dozu artıyor. Öyle ki toplum neredeyse ‘Evet’ ‘Hayır’ cephelerine bölündü.

16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi ‘Evet’ cephesinin yasa ve sınır tanımayan propaganda çalışmaları akıl almaz boyutlara ulaştı. İşte size bir örnek;

Geçtiğimiz günlerde “Hayır için pedalla” isimli etkinlikte 17 öğrencinin gözaltına alındığı Yıldız Teknik Üniversitesi’nde otomatlardan “Kararımız net oyumuz evet” yazılı karton bardaklar verildiği ortaya çıktı.

YTÜ kampüs sitesinde yer alan habere göre, Elektrik-Elektronik Fakültesi’nde bulunan öğrenciler fakülte içerisinde bulunan otomatlardan sıcak içecek aldıklarında hiç beklemedikleri bir manzarayla karşılaştı. Çünkü öğrencilerin otomatlardan aldıkları sıcak içecek karton bardaklarında önümüzdeki günlerde yapılacak referandumun propagandası yapılıyordu ve karton bardakların üzerinde “Kararımız net, oyumuz evet” yazıyordu.

‘Evet’ için bu kadarına gerek yok. Camiler, Üniversiteler, Okullarda yapılan evet siyasetin tepkisinin topluma yansıması taşıyamayacağımız sorunları da beraberinde getirebilir.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz