Prof. Dr. Canan Karatay Desede Çay ve Tereyağı Hiç Bağdaşmıyor

0
94

“TEREYAĞI VÜCUDUN EN ÖNEMLİ BESİN KAYNAĞIDIR”
Hobi Bahçesi’ndeki gezisinin ardından Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki söyleşiye katılan Karatay, yaptığı açıklamada tereyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu söyleyerek, “Doğal tereyağı, köy tereyağı tüketebilirler. Ben bir kardiyolog olarak kitabımda tereyağı nasıl yapılacak onu anlatıyorum. Çünkü, tereyağı kalbimizin iyi çalışması için önemlidir ve vücudumuzun iyi en önemli besinlerinden biridir. Damarlarımızın tıkanmaması içinde tereyağı önemlidir. Tereyağını köy yumurtasına kırıp yiyebilirsiniz, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Hatta Orta Asya’da yaşayan kişiler çaylarına tereyağı koyarlar. Bizde de şeker üretilmeden önce çaylar tereyağı ile içilirdi. Tereyağının hiçbir zararı yoktur” diye konuştu.
“ZEYTİNYAĞI ANA SÜTÜNÜN AYNISIDIR, ALTIN SUYUDUR”
Zeytinyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden Dr. Karatay, “Zeytinyağı çoklu doymamıştır, zeytinyağı da çok faydalıdır. Zeytinyağı yağ değildir. Doğal zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. Zeytinyağı zeytin meyvesinin meyve suyudur. Çocuklara rahatlıkla zeytinyağı verebilirsiniz. Zeytini içine döküp yedirebilirsiniz. Zeytin en sağlıklı meyvedir, zeytinyağı da en sağlıklı meyve suyudur. Zeytin altındır, zeytinyağı da altın suyudur” şeklinde konuştu.
“ŞEKER HASTALIĞI GENETİK DEĞİLDİR”
Şekerin en tatlı zehir olduğunu ifade eden Karatay, şeker hastalığının genetik olmadığını ifade ederek, “Kalp krizinin sebebi şekerdir. İki dilim tam buğday ekmeği, kan şekerini iki çorba kaşığı toz şekerden fazla yükseltir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 raporuna göre, şeker korkunç oranda artıyor. Şeker ilaçtır, besin değildir. Morfindir. Hastalıkların temelinde şeker, ekmek ve hareketsizlik yatıyor. Şeker genetik de değildir. Aileseldir. Kişi ailesinde görmüştür şeker tüketmeyi. Benim babam şeker hastasıydı, annem bize hiç şeker kullandırmazdı. Bizde şeker yok. Şekerin tadını bilmiyoruz” dedi.
“TRİGLİSERİD KANSER SEBEBİ”
Obezite, tansiyon yüksekliği, kalp krizi, kanserler, kısırlık, depresyon, unutkanlık, polikistik over, fibrokistik meme, eklem kas ağrılarının temelinde şeker ve insülin yüksekliğinin yattığını belirten Karatay, şekerin trigliseride dönüşerek, vücudumuzda yağ olarak depo edildiğini ve trigliseridin de kanser sebebi olduğunu söyledi.
“DELİ DANA GİBİ KOŞMANIZA GEREK YOK, 20 DAKİKA YÜRÜMEK YETERLİ”
Ünlü Profesör, formda ve sağlıklı kalmak isteyenlere de şu tavsiyelerde bulundu:
“ İbni Sina, ‘iki öğün sağlıklıdır üç öğün hastalıktır’ diyor. Her yemek yediğinizde insülin yükseliyor. 20 dakika yürüdüğünüzde, mutluluğunuz artıyor. Açlığınızı önlüyor. Deli dana gibi koşmanıza gerek yok.Ağır sporlar yapmanıza gerek yok. O zaman insülin direnci artıyor.Kalori hesabı geçmişte kaldı. Artık, sadece acıkınca, sağlıklı olan şeylerden yiyin. Sık sık yemeyin. İki saatte bir vücudunuzu habire yormaya gerek yok” dedi.
Söyleşi sonunda, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, Karatay’a teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz