Porf. Dr. Canan Karatay’ın Şekeri

0
70

Beslenme ile ilgili tavsiyeleriyle ezber bozan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Küçükçekmece’de katıldığı söyleşide, sağlıklı beslenme ile ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.
Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen program kapsamında, ilk olarak Atakent’teki Hobi Bahçesi’nde çocuklarla birlikte domates ve biber fidesi diken Karatay’a; Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu eşlik etti. Karatay, Hobi bahçesini çok beğendiğini ifade ederek, çocuklara da sağlıklı beslenme konusunda tavsiyelerde bulundu.

 

“ÇOCUKLARIN ALKOLLÜ ALKOLSÜZ İÇECEĞİ MEYVE SULARI”
Çocukların meyve suyundan uzak tutulması gerektiğini söyleyen Canan Karatay, “Meyve suyunun içine konulan fruktoz ve içinde bulunan mısır şurubu şekeri, çocuklarımızın karaciğerini yağlandırıyor. Çocukların en önemli alkolü meyve sularıdır. ‘Çocuklara şeker verme’ kampanyası başlattık. Asitli içecekler de aynı. Bir bardak kolada 22 paket şeker var. Çocuğumuza evde sıktığımız portakal suları da dahil meyve suyu vermeyeceğiz. Çünkü meyve içmek için değil, yemek içindir. Çocuklarımızın göbekleri yağlı değilse dondurma yesinler. Yalnız dondurmalar maalesef mısır grubu şekeriyle yapıldığı için zararlı olabilir. Dondurma yediğiniz zaman gırtlağınızda yanma olursa bilin ki onun içinde sağlıklı şeker yok demektir. Annelerin yaptığı dondurmayı yesinler, onun dışında yemesinler. Dondurma bir yiyecek değildir. Çocukların ve büyüklerin aldatmacasıdır” diye konuştu.
“ 650 GR BEBEĞE ŞEKER YÜKLEMESİ YAPTIRMAYIN”
Karatay, şeker hastalığının temelinin ana rahminde atıldığını ifade ettiği konuşmasında,ebeveynlere “Gebelere şeker yüklemesi de yapılmayarak, çocuklardaki obezitenin önüne geçilecek. 24. haftada 650 gr patlıcan kadar bebeğe şeker yüklemesi yapıyorlar. Temelini atmış oluyorlar. Obezite ana rahminde başlıyor. Çocukların obez olması onların suçu değil. Ebeveynler, 2 yaşında çocuğun doğum gününde kola ikram ediyorlar. Çocuklarımıza kek ve şeker vermeyeceğiz. Doğum günlerinde pasta, çikolata yok. Alkol mü içiyor bu çocuklar da göbekleri çıkmış. Yağ tulumu gibiler. Lütfen şekerle çocuğunuzun bağışıklığını çökertmeyin” tavsiyesinde bulundu.

Yazı devam edecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz