Performans Notu Öğretmenlere Tehdit ve Küfür Olarak Döndü

0
83

28 Ekim tarihinde öğretmenlere,  öğrenci, veli ve müdürlerin vereceği notlara göre yapılacak olan performans değerlendirmesinin yaratacağı sıkıntıları sizlerle paylaşmıştık. O tarihli haberimizden bölümler;

 Bu uygulama kaosun ayak seslerinin habercisi olacak. Nedenlerine gelince

  1. Değiştirdikleri sınav sistemin de öğrencilerin ders notlarının şişirilmesi sıkıntıları gündemde. Bu uygulama ile ders notları şişirilmesinin önüne geçmek yerine önü daha fazla açılacak ve liselere yerleştirme sırasında haksız rekabete neden olacaktır. Kendisini değerlendirecek öğrencisine hiçbir zaman objektif bakmayan ve bol keseden not veren öğretmen profili oluşacaktır.
  2. Veliler not verecek, şu halde bile sınıfların ortalama öğrenci yoğunluğu 30 kişi olsa bile bir öğretmen hangi öğrencinin velisini tanıyor. Yada hangi veli yıl içinde toplantılara katılıyor. Okul toplantılarına gitmeyen kim bilir kaç veli var. Veliyi tanımayan öğretmen ve öğretmeni tanımayan veli’nin not vermesi ne kadar sağlıklı olacak?
  3. Gelelim okul müdürlerine herhangi bir durumdan mesela; müdürün okulda bir uygulaması veya fikrine karşı görüşünü sunan bir öğretmenin yıl sonun da bu müdür tarafından objektif değerlendirileceğine inanıyor musunuz?

Tüm bu uygulamaların temelinde yatan performans değerlendirmesi ile her şeye evet diyen, öğrenciye, veliye ve müdüre boyun eğen ya da biat eden öğretmenlerin yetişmesi meselesi. Sorgulamayan öğretmenlerin yetiştirdiği nesilde biat eden bir nesil olacaktır. Bir düşünsenize sınıfta öğretmene öğrencisi ‘Yıl sonunda sen elime düşersin, hoca’ dediğini ya da bu bakış ile baktığını veya bir velinin bu tarz söylemlerini .

Gerçek den vahim bir durum, ne yazık ki !

O zaman dört yıl eğitim gören sonrasında enformasyon dersi alan öğretmenlere yeterli eğitimi veremiyor demektir.

Ne olabilir, Öğretmenlerine kendilerini geliştirmek için gerekli sosyal olanakları sağlarsın, belirlediğin süre içinde sınavlara tabi tutarsın. Öğretmenleri yetiştirdiği öğrencilerin başarısına göre değerlendirmen gerekir.

 

Sorun öğretmende değil uygulanan yanlış eğitim politikaları.

İşte uygulamanın sonucu;

Dört büyük eğitim sendikasının tepki gösterdiği sistem, öğretmenine not verme hakkı getirilen öğrenciler tarafından, “uygunsuz” söylemlere dönüştürüldü. Uygulamanın başlamasının ardından bazı öğrenciler, sınavlarda aldıkları notlar ile öğretmenlere yüklendi. Sosyal medyada, “not verme sırasının kendilerine geçtiğini” savunan öğrenciler, onlarca küfürün yanı sıra öğretmenlerini tehdit de etmeye başladı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaşananlara tepki göstererek Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a öğrenci yorumlarını tek tek iletti.

Öğrencilerden, öğretmenlere yönelik yorumlar arasında, “Şimdi yandın hocam”, “Türkiye’deki bazı öğretmenler sıfır alır”, “Hocam 100 ver, ben de 100 vereyim”, “Hocam sözlüleri daha girmedim haberiniz olsun”, “Bir düşük ver de göreyim”, “Hocam sözlüm en son kaça olur?”, “Yıl intikam yılıdır. Kimse not için yanıma gelmesin” ifadeleri dikkati çekti.

Bu olaylar daha kaosun ilk adımları, sırada okul müdürleri ve veliler var. Olayın önemli bir boyutu da kadın öğretmenlere karşı cinsel taciz olaylarına kapı aralayacak.

turkankebeci@gmail.com

CEVAP VER