ÖTEKİLER, BERİKİLER VE AYRIMCILIK

0
99

İnsanları sınıflara ayıran, ötekileştiren ve kategorize eden tüm yaklaşımlara, tanımlamalar, söylemlere karşıyım. Özellikle siyasette bizden, sizden kavramlarına bile antipati duydum. Genelde kadın, erkek olarak ayrmayı bile tasvip etmiyorum. Bakış açımda insandır kadınıda erkeğide. Bunun için siyasi partilerde ki kadın kolları bile bana itici gelmiştir. Bu konuda olumsuzluğumu dile getirdiğim zaman ‘neden sadece kadın kolları’ dediğimde bana yapılan savunma ‘ Kadınlar evlere daha rahat giriyor’ söylemleri olmuştur. Benim savunmam ise erkeklerin daha rahat girdiği mekanlar var ve kadınlar o mekanlara zor giriyor mesela kahvehaneler, meyhaneler, erkek klüpleri, erkek kuaförleri vb. Hala daha Anodulu’da kahvehaneye giren kadınlara garip garip bakılır ve tuhaf karşılanır. O zaman gelin siyasi partilerde erkekler kolunuda  kuralım eğer kurmuyorsak kadınlar kolunuda kaldıralım.

Olmaz!!!

Kadının gücüne ihtiyaçları var elbette. Kadının önü kesilmesi gerekir.  Birkaç yerde öne çıkarırız olur biter mantığı ile işte bakın biz değer veriyoruz söylemleri ile bağıra bağıra ahkam kesenler yine erkeklerdir.

Neyse bu kadar kadın erkek vurgusu yeter.

Şimdi gelelim bizden sizden kavramlarına. Farklı siyasi görüşten iseniz, duyacağınız ilk söz ‘Abi, bizden değilsin’ işte burda bile abi diye başlarlar.  Görüşünüzde diretirseniz ‘Sen provakatörsün, vatan hanisin derler’  derler derlerde bunu ülkeyi yöneten siyasi irade deyince işte herkesin gözünde azılı suçlu olursun. Yani o görüşten değilsem sizden değilim de peki ben kimdenim. Büyük resime baktığımızda sende bende bu ülkenin havasını teneffüs edip, suyunu içiyoruz. Sen kabul etmesende ben sizdenim, sende bizdensin. Yani ben sen biz oluyoruz bunun ötesi berisi yok.

İşte hikaye burada başlıyor; T.B.M.M önünde kendini yakan emekçiyİ siyasi iradeye provakatör diyerek suçladı. Basında bu haberi okuynca tamam dedim kesinlikle siyasi düşüncenin karşısında olan yani ötekilerdendir diye düşünüyordum ki bu gün kendini yakan emekçi kardeşimizin açıklaması  “7 senedir Çarşamba AK Parti üyesiyim, 15 Temmuz’da meydanlarda olan bendim. Benden provokatör çıkartamazsınız. Hakkını arayan bir garip işçiyim, işçi” Açıklamanın devamında ‘”Hakkımda çıkan bazı iddialar var onlara cevap vermek istiyorum ben hiçbir siyasi partinin dayatması ile bu eylemi gerçekleştirmedim. Hakkımda provokatör diyenlerin hepsini Allah’a havale ediyorum. Benim amacım Meclis’te üyesi olduğum AK Parti’nin bir vekili ile görüşmekti. Bu esnada görevliler tarafından darp edildikten sonra su şişesindeki benzini üzerime döktüm. Bu eylemin benim gibi geçim sıkıntısı yaşayanların umudu olduğunu öğrendikten sonra inanın vücudumda olan hiç bir yanık izi canımı yakmadı. Bana bu öğreten kardeşlerime ayrıca teşekkür ediyorum. Ayrıca CHP, İYİ Parti, HDP, gaziler, İşçi Partisi, Halkevleri ve çok insan ziyaretime geldi, çoğuyla görüşemedik gerçi ama doktorlar sağolsun ilgi ve alakayı bize söyledi. Herkese teşekkür ediyorum’ dedi.

Bizde emekçi kardeşimize geçmiş olsun diyoruz.

Bu eylemi basında duyunca tamam dedim provakatör dendiğine göre bu günkü siyasi düşüncenin karşısında olan birisidir. Ama değilmiş. Gördüğünüz gibi işin içine emek, geçim sıkıntısı gibi haklı mücadele girince her iki taraftanda provakatör çıkar.

Bizler öteki beriki, kadın erkek, senden benden değiliz bizleriz, milli iradeyiz. Sizleri seçenleriz yani asıl olan, baki olan biziz. Sizler vekilsiniz. Biz olmadan hiçsiniz, koltukları bırakıp gidenlersiniz.

Biz Ayşe, Fatma, Hasan, Mustafalarız.

BİZ HALKIZ.

turkankebeci@gmail.com

CEVAP VER