Orhan Kemal’i Yaşamak ve Dinlemek

0
532

Bu gün tarihi yaşadık dersem abartmış olmam. Edebiyatımızın değerli ustası Orhan Kemal’i oğlu Işık Öğütçü’den dinledik ve Orhan Kemal müzesini gezerek Orhan Kemal’i yaşadık. Yaşadığımız bu anların fotoğraflarını sizlerle paylaşarak sizlere de yaşatmak istedik. Orhan Kemal söyleşimizi haziran sayısında sizlerle paylaşacağız. Haberde İstanbul olarak çok teşekkür ederiz Sayın Işık Öğütçü.

Orhan Kemal’in asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü’dür.  1914 de Adana’da doğmuştur.Babası Abdülkadir Kemali bey ilk meclisin Kastamonu milletvekilidir ve üç gün bakanlık yapar çıkardığı siyasi  Ahali gazeteden dolayı görevden alınır ve Suriye’ye kaçmak zorunda kalınır.

Resim: 1 Ahali gazetesi  ve Nazım Ustanın çizdiği Abdülkadir Kemali Bey’in potresi

Bu sebepten dolayı orta öğretimine yarıda bırakır. Bir kaç yıl sonra Türkiye’ye döner ve işçilik ve katiplik yapar ve 1937 de Milli mensucat fabrikasında  çalışan Nuriye hanımla evlenir.

.

Resim:2 Milli Mensucat fabrikasından bir tuğla.   Resim: 3 Nuriye hanımla evlilik cüzdanı

1938’de Niğde’de askerlik yaparken  “Maksim Gorki ve Nazım Hikmet kitapları okumak”, “yabancı rejimler lehinde propaganda ve isyana muharrik” suçundan 5 yıl hapis cezasına mahkum edildi. 1940’ta, Bursa Cezaevi’nde tanıştığı Nazım Hikmet’in toplumcu görüşlerinden etkilendi; kendisinden Fransızca, felsefe ve siyaset dersleri aldı. Orhan Kemal’i şiir yerine roman ve öykü yazmaya teşvik eden de Nazım Hikmet oldu.

Resim:4  Mahkeme tutanağı                                Resim:5  Bursa ceza evi ve Nazım Hikmet

 

Resim:6  Cemile romanına konu olan eşi Nuriye Öğütçü    Resim: 6 Kullandığı Radyosu

Resim: 7 Pikap ve Roman çalışması

Resim: 8 Eskici ve Oğullaru’nın ilk baskısı

Resim:9 Bu karede bizden tarihin içinden günümüze Işık ÖĞÜTÇÜ, Türkan KEBECİ, Dinazorus Bülent ALTINTOPRAK, Nuri ŞAHİN

Siz de Orhan Kemal’i yaşamak isterseniz Cihangirde ki Orhan Kemal Müzesini ziyaret edin bizden söylemesi. Keyifli Söyleşi  İkbal Kahvesinde devam etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz