ONUR YÜRÜYÜŞÜNE İZİN YOK

0
134

İstanbul Valiliği,  19 Haziran’da  düzenlenecek 7. Trans Onur  ve 14. LGBT  İstanbul Yürüyüşüne izin vermeyeceğini açıkladı. 

LGBT Üyeleri  19 Haziran’da Taksimde yapacakları yürüyüşleri çeşitli afişlerle ve duyurularla yürüyüşe çağrı yapmıştı. Lakin bu duyuru üzerine Alperen ocakları da bu yürüyüşe izin vermeyeceklerini açıklamıştı. İşte 19 Hazirana bir gün kala valilik yürüyüşe izin vermeyeceğini açıkladı.  

Bu onur yürüyüşü ilk 1969 da yılında Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapılmıştır.

LGBT’nin (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel) 2003’ten beri her yıl haziran ayının son haftasında düzenleniyor.

Bu yürüyüşe bu sene Alperen Ocakları yaptıkları açıklamalar ve afişlerle ne pahasına olursa olsun yaptırmayacaklarını açıkladı. Alperen Ocakları Vakfı İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican, “Sayın devlet yetkilileri bunlarla bizi uğraştırmayın. Ya gereğini yapın ya da biz gereğini yapacağız. Biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz” dedi.  açıklaması tüm yazılı ve görsel medyada yer aldı. Açıklamadan  bir bölüm daha Biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz. Bir yerde toplanıp ne yaparlarsa yapsınlar ama mübarek ramazan ayında çırılçıplak bir vaziyette ülkemizin mukaddes topraklarında bu şekilde yürümelerini asla istemiyoruz. Devletimizin de milli değerleri gözününde bulundurarak buna dur demesi gerekiyor. Çünkü bu normal bir özgürlük değil. Biz şimdi uyarıyoruz. Önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz.”

Aslında Osmanlı da oğlancılığa dayanmaktadır ve Erkekler arasındaki eşcinsellik, Osmanlı’da oğlancılık ya da lûtîlik olarak adlandırılmış, dönemin edebî eserlerinde ve sonraki tarihî incelemelerde işlenmiştir. Öncesinde de oğlancılığa hoşgörüyle bakılan dönemler olsa da, resmen suç olmaktan çıkarılması 1858’de Tanzimat reformları kapsamında olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz