NOSTALJİ SEVDASI BELGRAD ORMANLARINI YOK EDECEK. İSTANBUL’UN SON NEFESİ !

0
188

Yeşili yok etmenin adı hizmetle başladı talanı ise dekovil ile devam ediyor. Neden bahsettiğimizi gündemi dizilerden, evlenme programlarından ve siyasetin kavgalarından zaman bulup takip edemeyenler  neden bahsettiğimize idrak edememiş olabilirler.

Konu yeşil alanlarımız yani Belgrad Ormanı. İstanbul’un kuzeyinde bulunduğu için kuzey ormanları da denir. Son yıllarda beton yığınına dönen İstanbul’un nefes kaynağıdır. Belgrad Ormanın da yaklaşık 400 bitki, 169 kuş, 56 kelebek ve yüzlerce mantar türü ile birçok memeli hayvan, sürüngenler var. Kayın, gürgen, kestane, kızılağaç, titrek kavak, ıhlamur, akçaağaç, karaağaç, karaçam, sarı çam, fıstık çamı, sahil çamı, dişbudak, ladin, sedir ve meşe ağaç türlerinden oluşmaktadır( Atlas Dergisi).

Lakin Kuzey Ormanlar 3. Köprü ve bağlantı yolları için tahrip edildi. Şimdi yeni bir proje ile Kuzey ormanların büyük bir bölümünü oluşturan Belgrad ormanlarında Aralık ayından beri ağaçlar kırmız, mavi renklerle işaretlenmeye başlanmıştı. Bu çalışmanın dekovil için olduğu tahmin ediliyordu. Tahmin doğru çıktı.

Bu gün Gaia Dergi’de yer alan habere göre, hattın yapımı için bugün İstanbul büyükşehir belediyesinin Güngören’deki ek binasında ihale düzenlendi. Projenin maliyeti yaklaşık 463 milyon 207 bin TL olarak açıklanırken, ihaleye dokuz şirket teklif verdi.

Üçüncü köprü trafiği rahatlatmak içindi, yatırımdı hadi gerekliydi peki bu dekovil gerekli mi?

Yada dekovil nedir?

Haliçten başlayarak Cendere yolu boyunca Kemerburgaza kadar uzanan bu ormanlık alanda 100 yıl öncesinin kömür taşıyan raylı sistemi, bugünün nostaljik-turistik gezilere ve toplu taşımaya hizmet verme iddiasıyla yapılmak isteniyor. Basına yansıyan kısmı bu kadar. Dolaylı laflarla süslenen bu açıklama resmen ormanın talanı ile yeni rantlara Belgrad Ormanlarının sonuna kadar açılması demektir. Ormanın içinde 10 istasyon bulunacakmış bu istasyonlar ne için hizmet verecek, bu istasyonların çevresinde nasıl hizmet yerleşkeleri kurulacak. Buraların ne kadarı imara açılacak belli değil.

Çed raporu var mı sorusunu aklıma bile getirmedim. Çed raporunun olup olmaması bir şeyi değiştirmiyor. Kesmeyip başka yere dikilecek söylemleri yine gündemde.

İBB Meclisinde bulunan muhalefetin meclis üyeleri soru sormak veya önerge vermek yeterli değil. Bu talanın önüne geçmek için hukuk dahilinde her yolu denemediğiniz müddetçe yeşilin katline onay vermiş olacaksınız.

Bir nostalji sevdası aldı başını gidiyor. Bir sevda ki yeşili yok etme uğruna.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz