MUSUL’DA NELER OLUYOR?

0
213

MUSUL’DA NELER OLUYOR?

Ortadoğu ateş çemberi bunu bilmeyenimiz yok. Ama Musul daha beter, cehennem dersem abartmış olmam. Dünya savaşının ayak sesleri bekli de.

Cumhurbaşkanı İstanbul Hukuk Kongresinde ‘Biz Sünni- Şii çatışmasına evet diyemeyiz. Irak Ordusu Şia’dan oluşuyor. Bunlar Musul’a geldikleri zaman Sünnilerle vuruşacaklar. Haşdi Şaabi ile Haşdi Vatani’nin çarpışmasına izin veremeyiz. Haşdi Vatani Musul’un yerlileri’ diye açıklaması toplumun çoğunun dikkatini çekmedi.

Haşdi Vatani: Bağdat yönetiminin isteği ile kurulan Musul Valisi’nin oğlu Abdullah Nuceyfi tarafından yönetilen bu örgüte Başika Kampında Türkiye tarafından eğitim veriliyor.

Haşdi Şaabi: Musul’un IŞİD tarafından  işgali üzerine 2004 de Şii lider Ayetullah Ali Sistani’nin çağrısıyla kurulan Şii milis gücü. Özellikle son zamanlarda Sünni yerleşim yerlerine yaptıkları saldırılardaki katliamlarla gündeme geliyor. İşin garip tarafı 10 Haziran 2014 de Işid tarafından Musul işgal edildikten iki gün gibi kısa sürede kuruluyor.  Peki kurucusu Ali Sistani İran doğumlu 1951 den beri Irak da yaşayan Şiilerin lideri ve bölgede Şeriata dayalı Şia öğretisinde din devlet kurmak istiyor ve son zamanlarda basına yansıyan IŞİD aratmayan zulümleri içeren videoları paylaşılıyor. Seyrederken insanın kanı donuyor  ve yapılanlar din adına. İran destekli ve bölgede Şii üstünlüğünü sağlamak için destekleniyor.

Basında ismini duyduğumuz Haşdi Şaabi,  İŞİD’e karşı kurulduysa o zaman IŞİD nasıl kuruldu bir hatırlayalım. İlk aşamada;  ABD, İsrail ve İngiltere gizli örgütleri tarafından bölgede ki enerji kaynaklarını kontrol etmek amacıyla kuruldu. İlk El- Kaide’nin içinde yer alan küçük bir grup iken 2013 de Suriye deki iç karışıklıklar başlamasıyla bir anda IŞİD gündeme gelerek halifeliğini ilan etti.  Bu örgütte kısa süre de kurulup sayıları onbinleri buldu, finans kaynakları güçlü, kullandıkları silahlar son teknoloji ve batı menşeli ise bir anda mantar gibi türemesi imkânsız olduğundan temeli veya planları daha önceden yapıldığı yargısı komplo teorisi olmasa gerek.

IŞİD Ne İstiyor: Selefi ideolojiye sahip IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat’a dayalı Sünni öğretisinde din devleti kurmak istiyor.

Bölge Sünni ağırlıklı  ve gelen tepkilere aldırmadan ABD,  IŞİD den Musul’u kurtarma operasyonuna Haşdi Şabi’nin katılmasına izin verdi. Önce Sünni birlik kurmak için desteklenen IŞİD şimdi Sünni birliği yıkmak için desteklenen  Şii Haşdi Şaabi.

Son zamanlarda ABD’nin İran ile uzlaşmasının nedenlerinden biri. Tabi bu uzlaşı Rusya ile nasıl mutabakata varıldı orası muamma.

Musul harekatı Fırat kalkanından hemen sonra gündeme geldi. Bağdat ile gerginlik aşamasına gelen atışmalar ise ortamı daha da kızıştırmakta. Fakat bu günkü basından bir paragraf ‘Diriliş Postası yazarı İsmail Yaşa’nın dünkü yazısında belirttiğine göre, Mevcut Irak hükümetinin, İran’ın ve Amerika’nın Türkiye’yi Musul’da istememesine rağmen Türkiye’nin emrivaki yaparak bölgeye girmesi gerektiğini söyleyen El Hafız, bölge halkının ve aşiretlerin Türkiye’yi istediğine dikkat çekti’

Bu söylemler tamamen Türkiye’yi ateşin içine çekmektir. ABD Irak işgalinden sonra bölgeden çekilerek hem dünyaya hem de ülkesinde sempati toplasa da, IŞİD, PYD benzeri oluşumların zeminini hazırladı ve Kurulan Kürdistan devleti bıraktı arkada. Lakin yeniden bir kaos, bir süre sonra bir şey olmamış gibi yine çekildim diyecek ve geride Sünni ve Şii çatışması ayrıca Haşdi Şaabi’nin Kürtlere saldırısı. Bu ateşe Türkiye’yi dâhil etme planı başarılı olursa, Lozan anlaşmasını başarısızlık olarak gösterenler o zaman dönüşü olmayan yoldan Türkiye’yi nasıl kurtaracaklar bilinmez.

Türkân Kebeci Şahin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz