Metrobüsler de ne oluyor?

0
97

18 Haziran’da yayınlanan haberimiz de İstanbul’u, Kadıköy – Avcılar ve Zincirlikuyu – Beylikdüzü hattında bağlayan ve milyonlarca İstanbul’unun kullandığı metrobüsler’de bir sıkıntı var. Başlığı ile yaşanan sıkıntılara bir nebzede olsa değinmiştik. Bu gün Acıbadem’de metrobüs yoldan çıktı ve D-100’e girerek başka bir otobüse çarptı ve  ilk belirlemelere göre dört araç metrobüsün altında kaldı. Sosyal medyada şoförle yolcu arasında ki tartışmanın sebep olduğuna yönelik. Yapılan incelemeler sonucunda olayın nedeni belirlenecek olsa da metrobüs ve metrobüs hattında sıkıntıların olduğu kesin.

Biz 19 Haziran yazımızda değinmeye çalıştığımız sıkıntıları bir kez daha paylaşıyoruz ve yetkililere bu konuda gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

Son zamanlarda metrobüslerle ilgili haberleri sık sık duyar olduk. En son kaza 18 Haziran da Cevizlibağ’da meydan geldi ve 10 kişi yaralı.  Genelde meydana gelen kazaların nedenlerinden biri  kontrolden çıkan araçların metrobüs alanına girmesi.  Yada metrobüslerin kontrolden çıkmasıyla olmaktadır.

Metrobüs hattı E-5 in orta refüjün de yer almaktadır bu sebepten orta refüj  sadece çelik  halatlarla ayrılmıştır. Hattın her iki tarafından gelen araçların direksiyon hakimiyetini kaybetmesi ile metrobüs hattında kazaya neden olmaktadır.  Aynı neden den dolayı metrobüslerin kontrolünü kaybedip E-5  girme riski yüksek.Bu sebepten orta refüj’ün daha güvenlikli ayrılması gerekir.

Metrobüs hattında sürekli zemin çalışmaları var. Zemin çalışmaları sırasında yolun üst kaplaması olana alandan olmayan alana geçerken yükselti farkı ve  mıcır etkisi yaratıyor ve sürücünün kontrol hakimiyetini kolay kaybetme riski var.

Yol bakımı sırasında araçların aynı hattı kullanımı manuel oluyor bu durumlarda sinyal uyarı sistemi olmalı. Sürücünün kontrolü veya görüşü yeterli olmazsa iki yönden gelen metrobüslerin çarpışma riski yüksek.

Bazen araçların hızının yüksek olması. Hız kontrolü yapılmaması ve bu hat üzerinde hız uyarısı yok.

İstasyonlara çok hızlı girilmesi ve öndeki araçla arasında durma mesafesinin kısa olması.

Sürekli ring yaptıklarından sürücülerin çalışma saatlerinin uzun olduğu kesin.

Yeterli önlemlerin alınmamasından dolayı kazalar sıklaşmaya başladı.

Bu sebepten yetkililer bir an önce gerekli güvenlik önlemlerini almak durumundalar, daha büyük kazalar olduğunda kader deyip işin içinden sıyrılmakla vicdanlar aklanma

Haberde İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz