Mardin’in Köyünden İspanya’ya Uzanan Başarı Öyküsü

0
67

İnsanı sürükleyen hayalleri olmalı.

Mardin Midyat’ın Sivrice Köyü’ndeki ilköğretim öğrencileri, tüm zorluk ve imkansızlıkları aşarak bir başarı hikayesi yazdılar. Yapamazsın diyenlere inat hayallerinin peşinden koştular. Altı köy çocuğu Dilara, Enver, Derya, Meryem, Engin ve Seydi, ‘Sivrice Dream’ adlı takımın ilk öğrencileri. Beş yıl önce, Sivrice’nin Zeka Küpleri, FLL (First Lego League) Turnuvası’na katılmayı hayal ediyor. Başlangıçta bu çocuklara sınıf arkadaşları bile inanmıyor, “Yapamazsınız, hayal görmeyin” diyorlar. Böylece takımın adı “Sivrice Dream’’ oluyor. Bu takımın ilginç bir yanıysa her yıl mezun olan öğrenciler yerini kardeşlerine veya kuzenlerine bırakıyor. Aslında bir nevi aileden aileye üyelerini aktaran bir takım haline geliyor. Sivrice Dream takımı Lego Olimpiyatları hayallerinin daha ilk adımında, yarışmaya katıldıklarında, maddi zorluklarla karşılaşıyorlar. Sivrice Dream takımı bölge yarışmasından dereceyle dönünce, İstanbul’daki finallere katılmaları gerekiyor. Başka dertler başlıyor bu sefer de. Çevre okullardan ve çeşitli sponsorlardan aldıkları destekle bir köy okulu olarak Türkiye’nin en prestijli okullarına karşı yarışıp, ulusal turnuvada da derece yapıyorlar.

Sivrice Dream Turkey, yola çıktığı günden bu yana çok sayıda başarı elde etti:
● Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü – Pamplona, İspanya (2014)
● Aslan Koç Ödülü – FLL Ankara Bölgesel Turnuva (2015)
● Yenilikçi Çözüm Ödülü – FLL İstanbul Bölgesel Turnuva (2017)
● Sunum Ödülü – FLL İstanbul Bölgesel Turnuva (2018)

Burada bu başarıya ön ayak olan ve öğrencilerini destekleyen aydın öğretmenlerimizi tebrik etmek gerekir. Proje önlerine geldiğinde ‘ İmkanlarımız yeterli değil, hayal bunlar’ gibi cümleleri kullanmış olsaydı çocuklarımız projeye başlama cesaretini bile gösteremezlerdi. Yüreklendiren, destek veren idealist öğretmenlerimizin emeğine ve yüreklerine sağlık. 

TURKCELL ‘ZEKA KÜPÜ’ PROJESİ HAKKINDA

Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM); zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik gibi alanlarda yüksek düzeyde performans gösteren özel yetenekli öğrencilere eğitim veriliyor.

Turkcell de Zeka Küpü projesiyle BİLSEM’lerdeki öğrencilerine destek oluyor. Çocukların teknoloji çağını yakalamasını hedef alan proje, Maker Hareketi ve 4. Sanayi Devrimi konusunda ilk adımı atan uygulamalardan biri olarak biliniyor. 2016 yılında İstanbul, Adana, Ankara, Şanlıurfa, Ordu, Kütahya, Erzincan ve İzmit (TEVİTÖL) olmak üzere 8 ilde başlatılan projenin ikinci yılında İzmir, Afyon, Aydın, Sivas, İstanbul (Kadıköy), Ankara, Mersin, Amasya, Erzurum, Çanakkale (Gökçeada), Mardin, Samsun(2) ve Rize’de teknoloji laboratuvarları kuruldu.

Bu yıl da Balıkesir, İzmir, İstanbul (Ataşehir), Karaman, Trabzon, Bilecik, Antalya, Van, Burdur ve Ordu’da yeni laboratuvarlar kurularak proje hızla büyümeye devam ediyor. Proje kapsamında şimdiye kadar 22 laboratuvar kurulmuş olup 19 ilde 4500 saat yüz yüze eğitimler verildi. Zeka Küpü eğitim portalı aracılığıyla 140.000 saat online eğitim verilerek 4800 öğrenciye ulaşıldı. Öğrencilerin yanı sıra eğitimci ve aileler ile yürütülen proje ile kurulacak yeni laboratuvarlar ve yeni eğitim içerikleriyle 3 yıl içinde 30.000 çocuğa değer yaratılması hedefleniyor.

Geleceği değiştirmeye hayaller yeter. Hayal kurun çocuklar

Haberde İstanbul

CEVAP VER