KÜÇÜKÇEKMECE’DE MİNİK ELLER AŞURE DAĞITTI

0
151

Küçükçekmece’de dev kazanlarda pişirilen aşureler binlerce vatandaşa ikram edildi. Minik eller tarafından süslenen aşurelerin dağıtımını, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve İstanbul Cemevi Başkanı Gazi Arslan birlikte yaptı.

‘’Birlikte daha güçlü, daha güzeliz’’ temasıyla, Küçükçekmece Belediyesi tarafından hazırlanan aşureler binlerce vatandaşa ikram edildi. Hürriyet Caddesi’ne kurulan stantlarda minikler aşure yapmanın püf noktalarını öğrenirken, dev kazanlarda kaynayan aşureler Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve 72 öğrenci tarafından süslendi. Başkan Karadeniz, çocuklarla birlikte aşure kazanının başına geçerek vatandaşlara aşure ikramında bulundu. Aşureler ay- yıldız ve Küçükçekmece logosu ile süslendi.

“AŞUREYİ PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN SOYUNUN DEVAMI OLARAK KABUL EDİYORUZ”

 Aşurenin geleneksel bir tat olduğunu belirten Başkan Karadeniz, “Aşure geleneksel bir tatlımız Çeşitli bakliyat ve kuruyemişin bir araya gelerek oluşturduğu bir tat. Biz bu tatlının kültürümüze dair derin izler taşıdığını düşünüyoruz.  Biliyorsunuz Muharrem ayında Kerbela gibi Müslümanları derinden etkileyen bir hadise var. Peygamberimizin biricik evlatları, torunlarının 72 kişiyle birlikte katli söz konusu. Ama katliamdan Zeynel Abidin isimli bir Ehlibeyt mensubu kurtuluyor. Bir anlamda Ehlibeyt’in devamı o nesille oluyor. Daha sonra Zeynel Abidin adına bir kurban kesiliyor. Biz aslında Peygamber Efendimiz’in soyunun ve değerlerinin devamı olarak aşureyi kabul ediyoruz” dedi.

İstanbul Cemevi Başkanı Gazi Arslan da birlik beraberlik vurgusu yaptığı konuşmasında ‘‘Biz tüm renklerimizle birlikte güzeliz, birlikte Türkiye’yiz’’ dedi.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Muharrem ayı boyunca toplam 117 bin adet aşure vatandaşlara ikram edildi.

Haberde İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz