KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ KÜLTÜR SANAT SEZONU AÇILIYOR

0
108

 

GÖLGEDEN BEDENE IŞIKTAN PERDEYE ‘KARAGÖZ’

Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat sezonunu, geçmişten günümüze intikal eden önemli kültürel miraslarımızdan biri olan ‘Karagöz’ün Dünyası’ ile açıyor.

Bu kapsamda Küçükçekmeceli sanatseverler ‘Karagöz’ün Dünyası’ adlı  sergi kapsamında belgesel, sergi, Karagöz atölyeleri, uluslararası kukla gösterileri ve Türk Müziği konseri ile buluşacak. Sergide, Cengiz Özek’e ait Karagöz ve figürlerinin örnekleri, ‘Yaşayan Karagöz Ustalarına Saygı’ köşesinde Orhan Kurt, Metin Özlen ve Tacettin Diker’ e ait örnekler, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri Abaç, Zeki Kıral, Mengü Ertel, Yurdaer Altıntaş ve Tosun Bayraktaroğlu’nun çalışmaları ile Ara Güler fotoğrafları yer alacak.

Karagöz’ün tarihsel yolculuğunu anlatan belgeselle başlayan serginin,  Görsel Sanat Yönetmenliğini Erkan Doğanay, küratörlüğünü Cengiz Özek yapıyor. Sergide, Cengiz Özek koleksiyonu Memlük’ ten Türkiye’ye ve dünyaya dağılımı izleyiciye aktarılıyor; gölge tiyatrosu gelenekleriyle çağdaş sanattaki yeni anlatı ruhu arasındaki paralellikleri araştırılıyor ve geleneksel sanat biçiminin son yıllarda çağdaş sanat dünyası üzerindeki izleri aktarılıyor.

UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras olarak tanımlanan Karagöz Sanatı, oyunlarında ki söz varlığı, toplumun çeşitli kesimlerini günlük yaşayışları içinde tasvir etmesi, manzum ifadeler kullanması, müzik ve taklitler eşliğinde icra edilişi ile birçok araştırmacının dikkatini çekiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz