KOMİSYON KURUP SİYASİLERİ DİNLEYELİM

0
83

MECLİS FETÖ’YÜ ARAŞTIRSIN, SİYASİLERİ DİNLESİN

 CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Meclis’in 15 Temmuz darbe girişiminin ardındaki terör örgütü FETÖ’ye verilen desteklerin tespit edilebilmesi için geçmişten bugüne siyasilerin bilgisine başvurulmasını istedi.

15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki yapının yıllardır Fethullah Gülen Hareketi veya Cemaat Hareketi olarak kamuoyu tarafından bilindiğini söyleyen İrgil, bu yapılanmanın kurulması, gelişmesi ve nihayetinde devleti yıkmak için darbeye teşebbüs eden bir terör örgütü haline gelmesinde kimlerin parmağı olduğunun benzer yapılanmaların önüne geçmek adına önem arz ettiğine değindi.

 

SİYASİLERİN SORUMLULUKLARI İRDELENMELİ

 

İrgil’in sunduğu önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Geçmişte Gülen Cemaatinin içinde yer alan veya emrine giren veya sempati duyan kişilerin, Cemaat tarafından kandırıldıklarını ya da devletin önemli kademelerine sızarak devleti yıkma amacı taşıdığını yeni fark etmiş olmaları hatta öncesinde Cemaate hizmet verirken bugün gelinen noktada pişmanlık duymaları Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına sevindiricidir. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi vesilesiyle görülmüştür ki; artık FETÖ’ye yönelik müsamaha gösterilmesi mümkün değildir. Bunun için de darbe girişiminin ardından 24 saat içinde emniyet ve güvenlik güçleri başta olmak üzere tüm devlet kademelerinde ve çeşitli kurumlarda şüpheli kişilere yönelik görevden almalar ve gözaltılar başlatılmıştır. Bu noktada, en basit bir memur bile şüpheyle görevden alınırken yıllardır Cemaatin içinde yer almış, emrine girmiş veya sempati duymuşken bugün pişmanlık duyduğunu açıklayan siyasilerin de sorumlulukları irdelenmelidir. FETÖ’nün kuruluşu, oluşumu ve gelişimi sürecinin bugüne dek uzanan örgüsünü ortaya koymak, verilen desteklerin tespit edilip, geçmişten bugüne tüm siyasilerin bilgisine başvurularak bundan sonra benzer yapılanmaların önüne geçmek için alınması gereken önlemlerin belirlenebilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz