KIŞA BOMBA GİBİ GİRİN

0
132

Ne kış depresyonu, ne yavaşlayan metabolizma yüzünden alınan kilolar ne de sürekli soğuk algınlığı geçiren bir bünye. Diyetisyen Gizem Şeber’in önerdiği Kasım ayının süper besinlerini sofranızdan eksik etmeyin, kışa bomba gibi girin.

İşte Kasım ayının süper besinleri:

Balkabağı: Antioksidan etkili ve vücudu toksinlerden temizleme etkisine sahip olan beta karotenden oldukça zengindir. Bu nedenle iyi bir A vitamini kaynağı olarak kabul edilir. Göz sağlığını korumakta etkili bir besindir. İyi bir potasyum kaynağı olması sebebi ile yüksek tansiyon hastalarının da dostudur. Bir tabak pişmiş bal kabağı tüketmek, günlük A vitamini ihtiyacının %100’ünü, C vitamini ihtiyacının %20’sini, E vitamini ihtiyacının ise yüzde 5’ini karşılar.

Lahana: Birçok bilimsel çalışma lahananın obezite, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruma sağladığını göstermektedir. İçerdiği DIM isimli madde sayesinde radyasyon tedavisi alan kanser hastalarının tedavinin olası yan etkilerine karşı korunmasında yardımcı olur. Sülfür içeriği ile özellikle pankreas, deri ve prostat kanserine karşı koruma sağladığı kanıtlanmıştır. İçerdiği antosiyanidinlerin tümör büyümesini yavaşlattığı biliniyor. Bir tabak lahana yemeği günlük K vitamini ihtiyacının %102’sini ve C vitamini ihtiyacının %47’sini karşılar.

Karnabahar: Lif ve B vitamini içeriği yüksek olan karnabahar içerdiği indol isimli maddeler sayesinde kansere karşı koruma sağlar. Özellikle hormona bağlı meme kanseri gibi üreme sistemi ile ilgili kanser çeşitlerinde bu etkisinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Kolin içeriği ile hafıza fonksiyonlarını ve kas sisteminin sağlığını destekler. İdrarla atılan kalsiyum miktarını azalttığından ötürü kemik sağlığı açısından da önemli bir besindir. Bir tabak karnabahar yemeği günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yarısını ve B vitaminleri ihtiyacının (B12 dışında) yaklaşık %10’unu karşılar.

Greyfurt: Öğünden yarım saat önce tüketilen greyfurtun insülin direncini azalttığına dair bilimsel kanıtlar mevcut. Amerika Kalp Birliği’nin açıklamalarına göre düzenli tüketilen greyfurt ve benzeri meyveler kalp hastalıklarına yakalanma riskini %19 kadar azaltıyor. Prostat, deri ve özafagus kanserlerine karşı koruma sağladığı düşünülüyor. Günde yarım greyfurt tüketmek günlük C vitamini ihtiyacının %64’ünü, A vitamini ihtiyacının %28’ini karşılar.

KASIMDA ALIŞVERİŞ SEPETİ

Sebzeler: Pırasa, Brüksel lahanası, ıspanak, kırmızı lahana, lahana, pancar, şalgam

Meyveler: Elma, armut, mandalina, greyfurt

Yemişler: Kestane, muşmula

Evet sizi duyar gibiyim be besinleri çocuklara yedirmek zor oluyor, Diyetisyen Şeber’in bu konuda önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Devamı var.

Haberde İstanbul

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz