KHK’NİN GÖLGESİ DEMOKRASİNİN ÜZERİNE DÜŞTÜ

0
46

24 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayınlanan  695 ve 696 KHK’ler sadece siyaset arenasında değil iş dünyasında da tepkilere neden oldu.

KHK de ‘Sivillere Yargı Muafiyeti’ olarak yer alan düzenleme ile hükümet 15 Temmuz Darbe girişimini hedef aldığnı belirtsede bununla ilgili net bir ifade yer almaması sadece geçmişi kapsıyor açıklaması yetkili ağızlardan yapılsada ilerisi için tehdit edicidir. Düzenleme ile ‘terör olaylarını bastıran sivillere yargı muafiyeti’ getirmesi ucu açık ve tehlike doğuracak uygulamalara zemin hazırlamaktadır.

*İç çatışmalara zemin hazırlıyor; En basit örneği ile temel hak olan  toplantı ve gösteri olaylarında bile farklı düşünen grupların olaya müdahale etme hakkını doğurduğundan toplumu ötekileştirme, kutuplaştırma ve bölme hat safhaya çıkmasının sonucu toplum huzuru kalmayacaktır. Yeni Kahraman Maraş, Sivas ve Çorum olaylarına sebebiyet verecektir.

*Güvenliği ve asayişi sağlama görevi devletin sorumluğundadır. Bu durumun devletin sorumluluğundan çıkması ilerleyen süreçte devletin varlığının veya yeterliliğinin tartışmasına zemin hazırlar.

*İç güvenliği sağlamada devletin yeteri kadar kolluk güçleri yok mu?

*15.07.2016 tarihinde gerçekleşen darbenin üzerinden bir buçuk sene geçti bu süre içinde Fetö terör örgütünü temizleme çalışmalarında elinde olan  tüm kolluk güçler ve devlet olanaklarını kullansın. Fetö adı altında toplumu kontrol etmek için sivil birliklerin kurulması mı amaçlanmakta?

*Bu sivil oluşum sokakta devletin kolluk güçlerinden birisini vursa sonrada fetöcüydü zaten onun için vurdum savunmasını yaparsa ne olacak?

*Son yıllarda artan bireysel silahlanmada hız artarak katlanacak.

*OHAL ve KHK ile T.B.M.M gölge durumuna düşürülerek işlevinden uzaklaştırlmış fiilen etkisiz hale getirilmiştir.

*Bir zamanlar işlenen faili meçhul cinayetlerin yerini faili belli cinayetler alacak.

 

Sonuç olarak; KHK ile bireysel özgürlüklerin engellenmesi ve toplumun kontrol altına alınmasına yönelik tüm uygulamalar korkunun sonucu olarak ortaya çıkan hükmetme hegomanyası Demokrasinin üzerine düşen gölgedir.

Haberde İstanbul

 

 

CEVAP VER