Katar Ve Kriz Nereden Çıktı Şimdi? Ülke Küçük Krizi Büyük

2
92

Dünkü yazımızda Yurtta Sulh Cihanda Sulh demiş ve  Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin hemen ardından silah satışı ve terör saldırılarından bahsetmiştik. Bu gün Trump’ın ziyaretinin ikinci ayağı Katar krizi geliyor. Görüşmelerde konuşulanları bilmek bizim için meçhul. Ama gelişmeleri mantık ölçüsünde değerlendirmek elimizde. 110  Milyon dolarlık silah anlaşması ve Katar krizi.  Kurulan Sunni ittifakı Katar bozuyor mu? Aslında tüm bu olayların altında enerji kaynakları ve dengeler yatmakta.

*Dünya doğal gaz rezervinin büyük bir bölümüne sahip olan Katar ve İran doğal gaz alanlarını üretime açma kararı bölgede dengelerin bozulacağı endişesi ABD’ yi harekete geçirdi.

*Seçimler sırasında Trump’ın ‘ Borcumuzu körfez ülkeleri ödeyecek. Karşı duranı yok ederiz’. Sözünü de hatırlarsak Suudlarla görüşmeler sırasında bu konuda gündeme gelmiş olacak.

*Bölgede Sunni- Şii bölünmesini Katar bozdu. Katar’a karşı olan Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Libya, Yemen, Bahreyn ilişkilerini kesti. Katarla ilişkilerine devam edecek olan ülkeler; Ürdün, Umman, Kuveyt. Bölge ülkelerin İran ile yakınlaşmasına mani olmak ve coğrafyanın bölünmesi yatmaktadır. Buda mezhep savaşını getiriyor.

Birde Trump Suudi prenslerle kılıç dansı etmişti. Tabi ki edebilir ne var bunda diyeceksiniz.

Trump’ın yüz ifadesine bakarsanız sinsi, samimiyetsiz, küçümser, dalga geçer ifade bana ‘Siz görürsünüz kılıç sizin başınızda da sallanacak’ diyor gibi geldi.

Trump sonrası başlayan krizin mimarı kim diye sormak siyasete damgasını vuran Demirel’e mal olmuş deyimle ‘Abesle İştigal’  olur.

Peki Türkiye’de bu kadar yatırımı olan Katar’a karşı Suriye’ye uyguladığı siyasetin aynısını uygulamayacağı temennisini taşıyorum.

Tarafsızlık bertaraf olmayı getirmez her zaman.

Ülke Küçük Krizi Büyük olacak coğrafya için.

Türkân Kebeci Şahin

turkankebeci@gmail.com

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER