İstanbul’un Yok Olan Ormanları ve Afetler

0
77

Yağmurun doğal afete neden dönüştüğünü uzmanlar açıklamaya başlamış. Gelin birlikte bakalım bu açıklamalara;

İstanbul’da etkili olan şiddetli sağanak yağış ile ilgili değerlendirmede bulunan meteoroloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman, havadaki nem miktarı değerlerinin tropikal değerlere yakın olduğunu söyledi. Sert bir kışın ardından yaza mevsim normallerinin altında deniz suyu sıcaklıklarıyla başladığımıza dikkat çeken meteoroloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman, “Geçtiğimiz haftalardaki sıcak hava dalgası ile denizler hızla ısındı. Halen Kuzey Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında dar bir hat haricinde tüm denizlerimizde sıcaklıklar ortalamalardan bir kaç derece yüksek. Bu durum, konvektif fırtınalar için uygun çevre koşullarına katkı sağlıyor. Oluşan konvektif fırtınalar atmosferde farklı seviyelerdeki farklı rüzgarlar sayesinde organize olabiliyorlar, ve bu da daha uzun süreli ve etkili olmalarına yol açıyor” diye konuştu(www.internethaber.com).

Açıklama bu şekilde devam ediyor, ediyor da hiç betonlaşmadan veya ormanların yok olmasından bahsedilmiyor. Yağmurun sele dönüşmesinde en önemli etken ağaçların yok edilmesi ve betonlaşma. Artık yağan yağmuru emecek toprak yok neredeyse.

Ormansızlaşmaya bağlı olarak yılda ortalama 1.6 milyar ton sera gazı atmosfere salınmakta (www.tema.org.tr).

Lâkin Kuzey Ormanlar 3. Köprü ve bağlantı yolları için tahrip edildi birde gündemde olan Dekovil projesi içinde kuzey ormanları tahrip edilecek yani kesilecek. Yetkililer başka yere dikeceğiz deseler de buna inanmak güç.

Dekovil: Haliçten başlayarak Cendere yolu boyunca Kemerburgaza kadar uzanan bu ormanlık alanda 100 yıl öncesinin kömür taşıyan raylı sistemi, bugünün nostaljik-turistik gezilere ve toplu taşımaya hizmet verme iddiasıyla yapılmak isteniyor. Basına yansıyan kısmı bu kadar. Dolaylı laflarla süslenen bu açıklama resmen ormanın talanı ile yeni rantlara Belgrad Ormanlarının sonuna kadar açılması demektir. 3. Hava limanı ve köprü için kesilecek ağaç sayılarını, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir soru önergesine verdiği yanıtta üçüncü köprü yapımı için 381 bin 96 adet ağacın, üçüncü havalimanı içinse 2 milyon 330 bin 12 ağacın kesileceğini açıklamıştı. Belki bundan fazlası kesildi bilemiyoruz bu verileri baz aldığımızda bile görünen durum içleri sızlatıyor.

İstanbul’da yapılan üst ölçekli arazi kullanımı ve ulaşım projelerinin doğal çevre üzerindeki tahribatları ve teşvik ettikleri yeni yapılaşmaların mikro klima üzerinde yarattığı “ısı adası” etkisidir. Mikro klima üzerinde serinletici etkisi olan orman alanlarının, doğal bitki örtüleriyle kaplı alanların ve yapılaşmamış-açık alanların tahribatı, ısı adası etkisini daha da arttırmaktadır (www.dogadergisi.com).

Yani ormanlar doğal klimamız. Klima soğutmaz ise hava ısınır yaşanan sıcak hava dalgası da uzmanın açıkladığı sonucu doğuracaktır. Ormanlık alanların yapılaşmaya açılması ile betonlaşmadan dolayı yağan yağmuru emecek toprak kalmadı.

Yağmur doğal olaydır, bu olayı afete dönüştüren insanoğlu ve yönetimlerdir. Yapılaşmaya son sürat devam ettikçe afetleri yaşamaya devam edeceğiz.

İmara açılacak nerede yeşil alan varsa buyurun beton dikelim…Hayrınıza…

Haberde İstanbul

 

CEVAP VER