İstanbul 2019 Seçiminin Tablosunu Çizdi

0
125

Adalet için başlatılan yürüyüş 9 Temmuz Pazar günü Maltepe’de nihayet buldu. Ülkede hukuk açısından gelinen nokta adalet arayışına sürükledi. Önceki yazımda yürüyüşün nedenlerine ve niçinlerine değinmiştim. Bunları tekrarlamak istemiyorum. Mitingi değerlendirmek niyetim. Adalet mitingi milyonlarca insanı bir paydada birleştirmiş olması açısından çok önemlidir. Daha önce yapılan mitinglerle kıyaslanınca mesela 15 Temmuz, 16 Nisan mitinglerinde ki kalabalığı ve coşkuyu aratmadı. Unutulmaması gereken nokta katılımcıların taşınması yapıldı fakat bu iktidar olmayan bir partinin olanaklarıyla sınırlıydı. Parti olanaklarıyla gelenlerin belkide çok daha fazlası bireysel olanaklarıyla geldi. Gelenlere herhangi bir ödeme yapılmadı, İBB nin hiç bir bedava olanakları kullanılmadı miting alanında bedava yemek dağıtılmadı tüm bunlara rağmen bu kadar insan Adalet için geldi. Korku veya mecburiyet yoktu. Gelenler mesaisini bırakmadı bizzat tatil günü geldi.

Mitingin sonucunda;

  1. CHP  %49 hayır cephesini bir arada tutmak ve bu oranı arttırmaya yönelik politikalarla toplumun liderliğini sürdürmelidir.
  2. Adalet yürüyüşü ve mitingi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun liderlik başarısıdır. Liderlik vasfını sağladı. Gelecek Genel başkanlık seçimlerini garantiledi. Bu başarının üstüne uzun bir süre CHP de genel başkan sorunu gündeme gelmeyeceği gibi muhalifler sesler olmayacaktır. Buda elini kuvvetlendirecektir.
  3. Özellikle Hdp, Pkk ve Fetö ile sürekli aynı cepheye konmasından dolayı yaşanan sıkıntıları sona erdirmeli. Bu konularda daha açık söylemler ve politikalar belirlemelidir.
  4. Sayın Kılıçdaroğlu, hatta bir ara ‘ Ben diyorsam olacak’ tarzı söylemleri ile halkın ve partililerin tepkisini almıştı bu tarz söylemler kişisel yapısı ile uyuşmamaktaydı. Saygılı, kibar, demokratik yapısına, sözünün eri olması kendine has yapısıyla farklı lider yapısı kazandırmaktadır. Artık halk astığım astık külhan vari söylemlerden bıktı. Bu sebepten bu yapısından ödün vermemelidir.
  5. İstanbul Türkiye’nin aynasıdır. İstanbul geleceğin nasıl olacağı hakkındaki tabloyu çizdi.
  6. Yakalanan bu havanın devamı için CHP, başka eylemlerle ve projelerle gündem belirlemeli ve devam ettirmelidir.

Türkân Kebeci Şahin

turkankebeci@gmail.com haberdeistanbul@gmail.com

 

CEVAP VER