“İşçi Dostu Bülent Ecevit’in DSP’si Metal-İş Sendikasının 70.yılında da İşçi dostlarıyla birlikteydi.”

0
113

 

“İşçi Dostu Bülent Ecevit’in DSP’si Metal-İş Sendikasının 70.yılında da İşçi dostlarıyla birlikteydi.”

Dsp İstabul İl Başkanı Çiğdem MERCAN :

” İşçi haklarını sözde bırakmayarak çıkarttığı kanunlarla ortaya koyan partimin kapıları, tüm işçi kardeşlerimize ve herkese sonuna kadar açıktır.”

Diske bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasının 70.yıl kutlaması  Kadıköy’de yapıldı.
Kutlamada “Derinden Gelen Kökler” isimli Metal-İş Sendikasını mücadele tarihini anlatan kitap tanıtıldı. Arşiv değeri yüksek olan bu kitabın tarihe ışık tutacağı kesindir.
“En bilgin aynalara
En renkli şekilleri aksettiren onlardır.
Asırda onlar yendi, onlar yenildi.
Çok sözler edildi onlara dair
Ve onlar için:
“Zincirlerinden başka kaybeden birşeyleri yok denildi.”


Türkiye’de Sendikal hakların verilmesini sağlayan Bülent Ecevit’in partisi DSP, İl başkan ve yöneticileri ile kutlamaya katılanlar arasındaydı. İstanbul İl Başkanı Çiğdem MERCAN ” Size Onursal Genel Başkanım Bülent ECEVİT’in  beyaz güvercini ile barış ve özgürlüğü,  Genel Başkanım Önder AKSAKAL’ın tebrik selamlarını getirdim.

Çeliğe su veren metal işçileri ile  bu önemli günde birlikteyiz.Onursal Genel Başkanımız , Siyasi hayatı boyunca, İşçi hakları için çalışmış ve hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. Toplu iş sözleşmesi, Sendikal haklar ve Grev hakkının yanısıra iktidarda olduğumuz son dönem İş Güvenliği yasasını hazırlayarak, sabaha kadar mecliste geçmesini beklemiştir. Bülent Ecevit sadece Türkiye için değil, diğer ülkelere örnek tekil etmesini şu sözlerle belirtmiştir.
Bildiğiniz gibi kuzeyimizde ve batımızdaki komşularımız ayrı, sosyalist bir düzene sahip. Güneyimizdeki Arap ülkelerinde de yeni sosyalist iktidarlar kuruluyor. Türkiye sanayileşme yolunda bir ülke. Er veya geç işçiler temel hak ve özgürlüklerini isteyecekler. İş bu noktaya geldiğinde gözlerini kuzeye veya güneye çevirmemeleri için şimdiden bu yasaları bizim çıkarmamız gerekiyordu.

Birleşik Metal-İş Sendikasının önceliği, işçilerin örgütlenerek ekonomik, demokratik, sosyal ve kültürel sorunlarına sağlıklı çözümler üretmek,sendikacılığı salt toplu iş sözleşmesi yapmak olarak görmeyip yaşamın her alanında etkinliğinin artması ve bir bütün olarak toplumsal rollerinin yükseltilmesi için çaba sarfetmektedir.Bu büyük bir mücadeledir.Sendikaların ürettikleri  çözümlerin siyasal platformlarda yer bulması, çözümlerin can bulması için gereklidir. Bu düşüncelerle işçi sınıfının haklarını sözde bırakmayarak çıkarttığı kanunlarla ortaya koyan partimin kapıları, tüm işçi kardeşlerimize ve herkese sonuna kadar açıktır.” dedi.

 

CEVAP VER