İŞ GÜVENLİĞİ Mİ, O DA NE?

0
73

MİLYONLARCA İNSANIN KULLANDIĞI ÜST GEÇİTLERDE ÇALIŞMALAR  HİÇ BİR ÖNLEM ALINMADAN YAPILIYOR.

İşçilerin iş kazalarına ve iş hastalıklarına uğramalarını önlemek amacı ile güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisine “İş Güvenliği” denir.

Hızlı sanayileşme ve teknolojik gelişmelerden dolayı çalışanların güvenliği ile sorunların artmasından dolayı iş kazalarında da artış olmuştur. İş kazaları hem iş kayıplarına, maddi kayıplara, çalışanların iş göremezlik ve hayatlarını kaybetmelerine neden olmaktadır.

İş güvenliği için 4857 sayılı İş Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu yürürlüktedir. Çalışanların güvenliğini sağlamak işverene düştüğüne göre resimlerde çalışanların ve halkın sağlığından kim sorumlu sorusunu sormak gerekir.

  • Bu işler taşeron firmaya yaptırılıyorsa taşeron firma hem çalışanlarını hem de gün içinde üst geçidi kullanan milyonlarca insanın can güvenliğini tehlikeye atmıyor mu?
  • İhaleler verilirken firmaların iş güvenliği uzmanı olup olmadığı dikkate alınıyor mu?
  • Üst geçidi kullanan halkın can güvenliğinden kim sorumlu?Herhangi bir ölümlü kaza olduğunda söylenen tek şey kader takdiri ilahi olur.  Oysa bu kader değil insan hayatını önemsemektir.

    2014 yılında 1886, 2015 yılında 1703 ölümlü iş kazası olmuştur. Bu verilerle Avrupa birincisi, Dünya  üçüncüsüyüz.

    Resimde de görüldüğü gibi elektrik kabloları ortada ve matkap iskelenin hemen ucunda. Kabloya takıldığınız da matkabın başınıza düşme riski çok yüksek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz