İnsancıl’ın 316. Sayısı Okurlarıyla Buluştu

0
181

İnsancıl Kasım 2016 Sayısından

 

1             Neriman Çelik – Umudun Çığlığı (Şiir)

2             Betül Çotuksöken – Felsefenin Gör Dediği: Felsefe Tarihi: Antropoontolojik Okuma 5

Felsefe tarihi, her “tarih” belirlemesinde olduğu gibi çift anlamlıdır. Birinci anlamında felsefe tarihi, filozofların dış dünya-düşünme-dil ilişkisi ya da insan-dünya-bilgi ilişkisi çerçevesinde ortaya koydukları görüşlerden, düşüncelerden, değerlendirmelerden oluşur; ikinci anlamında felsefe tarihi ise, bu görüşler üzerinde yapılan yorumlardan, değerlendirmelerden meydana gelir. Nermi Uygur’un açıkça belirttiği gibi, felsefe tarihçisinin işini gerektiği gibi yapabilmesi için filozof olması bir zorunluluktur.

5             Günova Sepin – Durmadan Aradık Birbirimizi (Şiir)

9             Berrin Taş – Hep Yolda

3 Ekim 2016

Bünyamin Durali, şiir üstüne yazılarımı topladığım kitabıma ilişkin yazı yazdı. İnsancılın Eylül sayısında yayımlandı. Yazıyı sevdim. Güzel bir yazı. Yalnız bu konuda söyleyeceklerim var. Bu nedenle kimi bölümlerinde katılmadığım, kimi bölümlerinde yanlış bulduğum konulara değinmek istiyorum.

13           Burhan Mendi – Kanayan Gülleri (Şiir)

14           Sevim Kahraman – Elif Şafak’tan Bayağılığa Övgü: Havva’nın Üç Kızı

Elif Şafak’ın son pazarlama ürünü olan “Havva’nın Üç Kızı” adlı kitabı (roman) piyasaya çıkar çıkmaz, beklendiği üzere yine çok satanlar listesinin ilk sıralarına tırmandı. Her ne kadar söz konusu ürün, “roman” diye adlandırılsa da öncelikle belirtelim ki, buna roman demek olanaksız. Yazımızın konusu da bu kitabın neden roman olamadığı üzerine. Dahası, Elif Şafak’ın da bir yazar olmadığını göstermek.

18           Rahime Henden – Kan Çiçekleri (Şiir)

19           Süheyla Ekemen – Gerçekçiliğin Estetiği ve Cengiz Gündoğdu

Gündoğdu’nun yeni eseri ‘Gerçekçiliğin Estetiği’ bir başvuru kitabı olarak kütüphanemizdeki yerini aldı. Gündoğdu; Gerçekçiliğin Estetiği’nde, yaşam deneyimini, binlerce kitap, yüzlerce filozoftan damıtılmış birikimini tıpkı seminerlerindeki gibi coşkuyla aktarmaya devam ediyor.

21           İlkay Soykal – Güneş (Şiir)

22           Yusuf Çotuksöken – Kötülük ve Kötülüğe Tepkiler Üzerine (Deneme)

Her gün birtakım iyi durumların yanı sıra, kötü durumlarla da karşılaşıyoruz. Bence yaşam, bu konuda kendine özgü bir oranlama, dengeleme de yapıyor; o nedenle bir yüzde (%) vermek zor görünüyor bu konuda…

24           Mehmet Ercan – Bir Dilber (Şiir)

25           Faruk Güçlü – Nevşehir Cezaevine Yolu Düşen Ünlüler

Nevşehir Cezaevi ile de ünlüdür. 1849 yılında yapıldığı bilinen ve 1924 yılı mübadelesinde Rumlar tarafından terk edilen Eski Meryem Ana Kilisesi onarılarak 1950-1983 arasında Cezaevi olarak kullanılmıştır. Bu cezaevine yolu düşenlerden birisi de Türk sinemasının ünlü ismi Yılmaz Güney’dir. Siyaset dünyamızdan Behice Boran, Erdoğan Berktay, diğerleri ise edebiyat dünyamızın ünlü isimler, Aziz Nesin, Kemal Tahir, Adnan Cemgil, Hasan Hüseyin Korkmazgil ve İsmail Kemaletin Demir’dir.

 

 

28           Çetin Örgen – Gün Işıyacak Ama Bir Gün (Şiir)

29           B. Sadık Albayrak – Tarık Akan Sanatında ve Yaşamında Hep Aydın Oldu

Tank Akan sanatında aydın olmayı başaran ender yaratıcılarımızdan biriydi. Bu, bir sanatçı aydın için en zor olanıydı. Sanatında gerici, siyasi eyleminde ilerici nice yarım yamalak aydınlar gördük. Söze gelince, sosyalizmi kimseye bırakmayan ama yazdığı romanda, oynadığı oyunda, yönettiği filmde, sermayenin ufkunun ötesine bakamayan çok aydınlarımız oldu. Tarık Akan ise, söze az yer verdiği ömrünü, eylemle, yani en iyi bildiği işle, oyunculuğuyla, sanatıyla doldurdu; ezilen, horlanan, sömürülen halkı canlandırarak, sinema perdesinden onun adına hesap sorarak yaşadı.

32           Sıtkı Salih Gör – Tutkusu Ağır Basanın Özlem Tüten Sümbülü (Şiir)

33           Ali Asker Akova – Dünden Bugüne Cafer Yıldırım

12 Eylül Askeri Yönetimi’nin çok partili bir sisteme yöneldiği fakat askeri yönetim atmosferinin devam ettiği günlerde, Gerçek Sanat adıyla ve sosyalist dünya görüşüne sahip olduğunu ilan eden bir dergi çıktı. Bu derginin öncüleri ise iki şairdi: Güngör Gençay ve Ömer Nida.

39           Bünyamin Durali – Yediveren Gülüdür Hepsi (Şiir)

40           Hasan Akarsu – Çok Yönlü Sanatçı: Süreyya Eryaşar

Ozan, yazar Süreyya Eryaşar, 1939 Çorum-Mecitözü doğumlu olup öğretmenlik, yöneticilik yapar. Şiir, öykü, deneme türlerinde, resim ve müzik dallarında ürünler verir. Damla, Kiraz, Ozan Ağacı, Kıyı, Çağdaş Türk Dili, İnsancıl ve Varlık dergileriyle, Varlık yıllıklarında, yerel gazetelerde, Cumhuriyet’te yayınlanır ürünleri. Bir süre, Edirne’de Damla dergisi yöneticiliği yapar.

42           Kadir İncesu – “Sevdadır Kısaltan Geceyi”

7 Ekim 2015’de sonsuzluğa uğurladığımız Sennur Sezer için düzenlenen etkinlikte, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz tarafından hazırlanan ve Sezer’in kaybından sonra yazılan yazıların bir araya getirildiği “Sevdadır Kısaltan Geceyi” adlı kitabın da tanıtımı yapıldı.

43           Bize Gelenler

44           Zeynep Alpaslan – Mürüvet Yılmaz’la Öykü Kitabı “Toplayıcılar” Üzerine (Söyleşi)

45           Fikret Kemal Tekin – Ev Halleri (Öykü)

Çevresindeki emeklilerle, bir merhabalık yakınlığı vardı. Onun, ne otomobil sevdası, ne kahvehane alışkanlığı, ne de, futbol fanatikliği vardı. Varsa-yoksa yazacak, çalacak, okuyacak; hicaz, uşşak, buselik, hüzzâm…

50           Cengiz Gündoğdu – Yıldız Güncesi

2 Eylül Cuma

Evrensel kültürün değerleri önemli değildir, yabancılaşan kişi için. Olsa da olur, olmasa da olur. Bundan ötürü, bir şarkıcı… yaşamla ilgisiz şarkılarla binlerce insanı toplar… Sait Faik dersin… Goethe dersin… Marks dersin… Aristoteles dersin on kişiyi bulamazsın.

Parçalanmış… bütünlüğünü yitirmiş yabancılaşmış insan…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz