ALIN SİZE ÇILGIN PROJE…

0
52

ALIN SİZE ÇILGIN PROJE…

Paranız mı çok?

Enerjiniz mi fazla?

Teknolojiniz çok mu ileri?

İş gücünüz size yetiyor ve bir de artıyor öyle mi?

Macera mı arıyorsunuz?

Öyleyse bu proje tam size göre.

“Kanal İstanbul”dan bahsetmiyorum. Anlaşıldı ki, Kanal İstanbul tam bir ihanet ve korkunç bir cinayet projesi!

Benim bahsettiğim ülkeye ve millete büyük katklıları olabilecek gerçekten çılgın bir proje…

Hem sizin bakış açınıza da uygun. Çünkü torunu olmakla övündüğümüz Osmanlı da tam 7 kez bu çılgın projeyi gerçekleştirmek için harekete geçmiş. Fakat ne yazık ki bu mürüvvet onlara nasip olmamış.

Neden olmasın? Belki size nasip olur.

Alın size “Karadeniz-İzmit Körfezi Kanal Projesi”…

Her ne kadar şimdi İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bir kanal düşünülüyorsa da, Kanuni döneminde başlayıp Sultan Abdülaziz dönemine kadar devam eden kanal projeleri, İstanbul’un Asya Yakası için tasarlanmıştı.

En çok üzerinde durulan bu kanalla, Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehri, Sapanca Gölü’ne bağlanacak ve oradan da İzmit Körfezi vasıtasıyla Marmara Denizi’ne akıtılacaktı…

Böylece Karadeniz, Marmara Denizi’ne bağlanacak, ordunun ve İstanbul’un inşaat ve yakıt ihtiyacı olan odun ve kereste nakli kolaylaşacaktı.

Günümüzden 5 asır önce planlanan Karadeniz-Marmara kanal projesi için Kanuni’den başlayarak tam 7 padişah döneminde 7 kez teşebbüste bulunulmuş lakin her defasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle proje gerçekleştirilememiştir.

Hatta bu amaçla kazı çalışmalarına da başlanmış olup, Sivas dolaylarından getirilen ve taş işçiliğinde usta Ermeni kolonisi için İzmit’in Kozluk Mahallesi tahsis edilmiştir (Bu koloni hala o bölgede yaşamaktadır).

Sapanca Gölü’nden İzmit Körfezi’ne doğru 15 kilometrelik bir arazi kesimi düzeltilip tesviye edilmişse de sürüp giden savaşlardan (Avusturya-Macaristan, Venedik) ötürü proje maalesef ki hayata geçirilememiştir.

İşte bu proje; Osmanlıcılık yapan ve adından asrın lideri diye söz ettiren Partili ve taraflı Cumhurbaşkanımız için kaçırılmaz bir fırsat olmalıdır.

Çünkü bu kanal Karadeniz’den gelen gemilerin:

  1. Marmara’ya olan yolunu kısaltır.
  2. Gemiler bu kanalı isteyerek kullanırlar. Çünkü daha az bir yakıtla ve daha kısa bir zamanda rahatlıkla Marmara’ya ulaşabilirler veya Marmara’dan Karadeniz’e…
  3. Biliyorsunuz İzmit Körfezi çok uzun zamandır kirlilik yaşayan ve ekolojik ölümle boğuşan durgun bir körfez. Şimdiye kadar büyük uğraşlar verilmiş olmasına rağmen sorun çözülebilmiş değil. Kanalın yapılmasıyla oluşacak akıntı İzmit Körfezi’ni yok olmaktan kurtarır. Sadece bu bile çok büyük bir kazanım olur.
  4. En önemlisi de Türkiye’nin Avrupa Kıtasındaki toprakları ciddi şekilde artar. Düşünün bir kere Sakarya Nehrinin batısı Türkiye’nin Avrupası olacak ve biz de daha çok Avrupalı olacağız.

Tabi bu kadar çok bedel ödemeye gerek varsa.

Biz tarihte hiçbir zaman sistemli cinayetler işlemedik ama birçok çılgın projeyi gerçekleştirebilmiş bir milletiz.

Mesela İstanbul’un fethinde devasa gemileri haradan yürütme çılgınlığını biz gerçekleştirmedik mi?

Ta Göktürk devrinde Karız Su Kanallarını yapabilmek gerçekten çılgın bir işti, biz yapmadık mı? (Ki, o kanallar hala kullanılıyor.)

İlla ki bir Çılgın Proje mi istiyorsunuz?

Alın işte…

Ne duruyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz