HAMAM BARIN SIRRI

0
260

Taksim Meydanın dan Galatasaray’a doğru ilerlerken sol tarafta Bahçeli Hamam Sokak vardır. Sokağa girince tam karşıda neon ışıklı HAMAM yazılı bir tabela görürsünüz. İçeri girdiğinizde üst katta sizi gerçekten bir hamam karşılar. Ama ne hamam; sadece kubbeleri kalmış ve kubbelerin etrafına masalar serpiştirilmiş. Şaşırır kalırsınız.

450 yıl öncesinden için için ağlayarak size bakan kubbelerin dekor olarak yapıldığını sanmanız büyük olasıdır.

Nereden çıkmıştır bu kubbeler? Neden bir eğlence mekanının içindeki alanı daraltmaktadır? Tarihi eser ise, bu şekilde kullanılması doğru mudur?

Doğrusu o heyulanın içinde kimsenin bu sorulara takıldığına pek sanmıyorum.

 

**********

Mimar Sinan denen dünya tarihinin en büyük yapı üstadının gidip Beyoğlu’nda bir hamam yapası gelir. Kesme taştan İstanbul’un tek bahçeli hamamını yaptığında Bahçeli Hamam’ın hikayesi başlamış olur.

Buradaki hamamın Mimar Sinan’ın eseri olmadığını söyleyenler de vardır. Lakin hamamın ismi dahi kayıtlarda olmadığı için mimarı hakkında kimse kesin bir kanıya sahip değildir.

“Nasıl olur da kayıtlarda olmaz?” diyeceksiniz.

Şimdi onu anlatacağım.

Çok daha eskiye gitmek isterdim. Sınırlı bilgiyle maalesef mümkün değil.

Hamamın üzerine ne zaman bina yapıldığını, ne yazık ki öğrenemedim.

Binanın Garanti Bankası’na ait döneminden başlayacağız. Bina bankaya ait olduğu dönemde. Kubbelerin olduğu kısma bir duvar çekilmiş ve bu duvar tüm kubbeleri saklamış. Banka taşındıktan sonra, bina Akademi İstanbul adlı özel bir okula tahsis edilmiş.

Okul yetkilileri alan açmak için duvarı yıkınca tarih ortaya çıkmış.

Anıtlar Genel Müdürlüğü’ne başvuran yetkililer, tarihi eserlerin bulunduğu envanterde hamama rastlayamamışlar. Tahminler tarihi hamamın envanter kayıtlarından silindiğine yönelik.

Akademi İstanbul bu kubbelerin üzerine cam bir zemin oturtarak ve kubbeleri ışıklandırarak, en azından hamamın elde kalan kısmının sergilenmesini sağlamış.

 

**********

 

Hamamın makus talihi tam değişti denirken, 2000’li yılların başında Akademi İstanbul  kapanmış. İki katlı bina bir süre boş kaldıktan sonra, eğlence kompleksi olarak hizmete açılmış.

450 senelik hamamın kubbeleri arasında içkinizi keyifle yudumlarken, buranın gerçek bir hamam mı, yoksa dekor mu olduğunu düşünseniz ne olur düşünmeseniz ne…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz