GRİP Mİ OLDUNUZ? DOKTORA GİDİP DE ANTİBİYOTİK YAZILMAYAN HASTA VAR MI?

0
210

GRİP Mİ OLDUNUZ?  DOKTORA GİDİP DE ANTİBİYOTİK YAZILMAYAN HASTA VAR MI?

 

Antibiyotikler gündemde.

Oldum olası antibiyotik kullanmaktan kaçmışımdır. Doktora gitmeden kullananları anlamam mümkün olmadı. Ama doktora gidip de kullanımına bile ön yargılı baktım. Nedenine gelince özellikle gribal enfeksiyonlar da doktor bir iki saniye boğazınıza bakıp hemen antibiyotik yazıyor. Bunun 2 yıl aldığım mikrobiyoloji bilgime dayanarak sağlıklı olmadığını çevremde sürekli dile getirdim. Antibiyotikler bakterilere etki eder, virüslere etkisi yoktur.

Şimdi gelelim işin erbabının aldığı karara, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın açıklaması; Gereksiz antibiyotik kullanımından dolayı bakteriler antibiyotiğe karşı direnç kazandılar. OECD ülkeleri içinde en kötü durumda olan ülke olduğumuzu ifade ederek bakanlık olarak yılda 1 milyar lira ödendiğini açıkladı.

Hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına hızlı tanı testi ile karar vereceğini belirtti. ‘Aile hekimleri, çocuk hekimi, kulak, burun, boğaz hekimlerin beta mikrobunu muayene sırasında tespit eden test kitleri verileceğini ve bu testle belirleneceğini bildirdi’. Hızlı Beta testi ile 5 dakikada sonuç verecek. Boğazdan alınan örnekte sadece Beta çıkarsa antibiyotik yazabilecek. Beta yoksa antibiyotik yazamayacak hastalık virüs kaynaklı olduğu anlaşılacak.

Doktora gitseniz de genelde aynı antibiyotikler veriliyor. Her sene değişen grip mikrobunun antibiyotiği hep aynı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz