Glutensiz Yaşam

0
91
Glutensiz bir hayat nasıl olur bunu hiç bilmeden 42 yaşına kadar yaşamış biriyim. Bir gün doktora gitmemle yeni bir beslenme kültürüne sahip oldum meğer hiç bir belirtisi olmayan çölyak hastalğına sahipmişim. Nedir çölyak biliyor musunuz?  Bazı insanlarda arpa, buğday ve çavdarın proteinine yani glutene karşı hassasiyettir. Tedavisi sadece diyete uymaktır. Öyle bir diyet ki bir gıda mühendisi olmama rağmen herşeyiyle kişiyi zorlayan bir diyet. Bir yandan her ürünün içindekiler kısmını okuyorsun diğer yandan glutensiz ürün listesinde yada uygulamasında var mı bu ürün diye sürekli bakıyorsun. Diğer yandan da rafta glutenli ürünle yanyana acaba bulaşma olmuş mudur endişesi. Şayet, içinde kuşku varsa o ürünü canın çok istese de alamazsın. Neden mi alıp yiyemezsin bir doktorun dediği gibi siz çölyaklılar için gluten çamaşır suyu içmek gibidir. Belki bu hastasnıı korkutmak için bir benzetme ama çölyak hastaları diyete uymazsa ince bağrsakta emilim olmaz, direnç düşer ve gözünü hastanede açabilir. O yüzden asla diyet bozamazsın, bozulmamalıdır. O yüzden herşeyi kendisi üreten çok fazla paketli ürün almayan bir çölyak hastasıyım.
Yediğin hiçbir şeyin tadı eskisi gibi değil çünkü yıllardır glutenli şeylerle beslendiğinden alışkın olmadığın yeni bir damak tadıdur glutenli ürünler. Mesela, ekmeğin çok serttir. Bir daha süngerimsi çıtır kabuklu ekmeğin hiç olmayacak. Yada her pazar Bafra pidesi mi yenir diye şikayet eden ben şimdi evde içini hazırlasam da o tadı hiç yakalamadım. Glutenli ürünleri tüketirken hiç bu kadar güzel olduklarını hissetmemiştim ta ki yeni beslenme düzenine geçene kadar.
Evde ekmek, kurabiye bir çok şeyi yapıyorsun ama hiçbir şeyin tadı eskisi gibi olmuyor. Misafirliğe giderken yanında yiyeceğin yada beslenme kabınla gitmek zorundasın. Sabah işe giderken üzerini giyip çıkamıyorsun, sefer tasını hazırlamazsan o gün aç kalırsın. Bu arada hastalık genetik olduğundan kızımda da tespit edildi. Kızım henüz 6 yaşında ve diyete sıkı bir şekilde uyuyor. Çölyak hastası olmak çocuklar için özellikle okulda öyle zor ki beslenmesi ile  evden okula yiyecek taşıyor ve hiçbir arkadaşıyla birşey paylaşamıyor yada onların ikramını kabul edemiyor.
Diğer yandan da çölyak hastası olmak bir çikolatalı gofrete herkesin ödediğinden  10 kat fazla  bedel ödemek demektir. Lüks bir beslenmedir. Bir beslenme uzmanı değilim ancak şayet gluten intokeransı yada çölyak değilseniz sırf zayıflama yada başka gerekçeyle glutensiz beslenmeyin.
İnsan vücudunun bitkisel proteine de ihtiyacı var.
Hülya Cabi Üstündağ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz