“Esad Anayasası” Söylemi Neye Yarar

0
98

Esad Anayasası” Söylemi Neye Yarar

Muhalefetin Suriye konusunda kafası karışık. Bir toplantıda aynı partinin 2 vekilinden biri “Esad ile derdimiz” yok derken diğeri “getirilen Esad anayasasıdır” deyip çelişkili konuştular. Geçenlerde de yine bir vekil şunları yazdı. İnternette bulunabilir:

“Esad’la ailece çıkılan yaz tatillerinde neyin konuşulduğu şimdi ortaya çıktı.”

Peki hangi maddeler Suriye anayasasına benziyor?

Yanıt yok. Anlaşılıyor ki internette Esad ve Suriye yönetimi hakkındaki psikolojik savaştan etkileniyor. Daha önce hükümet, Meclis muhalefetini “Esad diktatör, siz Esadçısınız” diye köşeye sıkıştırıyordu. Şimdi hükümet bu söyleminden çark etti. Bu sefer sıra Esad üzerinden öne çıkma çabası muhalefete düştü. Demek mazlum ülke lideri vurmak prim getiriyor!

Aslında bugün Suriye ve lideri Esad emperyalizmi dize getiriyor. Prim yapan Suriye, Esad yandaşlığıdır .

Emperyalizme direnen bir ülkenin lideri hakkında bu sözler ülkemizin işine mi geliyor?

Böyle yapınca hükümeti sıkıştıracağınızı düşünüyorsunuz ama ülkemizin sınır güvenliğini ciğer yiyenlerden koruyan Esad değil mi?

Milletiyle, devletiyle emperyalizm direnen bir ülke ve liderine bu sözleri söylerken o ülkenin direnişini de sekteye uğratmıyor musunuz? Biraz canınızın sıkılması gerekmez mi?

Esad’a bunları söyleyip gözden düşürdüğünüzde emperyalizm, PKK, IŞİD Suriye’ye daha fazla yerleşmeyecek mi?

Siyaseten yanlış olduğu gibi hakikaten Suriye anayasası yeni anayasaya mı benziyor. Suriye’nin 2012’de kabul edilen yeni anayasasından Meclis’in görev ve yetkilerine ilişkin bazı maddeler sunalım:

Madde 55: Yaşama yetkisi anayasada tanımlanan çerçevede Halk Meclisi’nindir.

Madde 57: Milletvekilleri halk tarafından doğrudan, gizli ve eşit oy ile seçilir.

Madde 75: Meclis; yasaları onaylar, kabinenin programını tartışır. Kabine ya da bakan için gensoru verilmesi halinde güvenoylaması yapar. Ülke güvenliğini ilgilendiren uluslararası anlaşmaları onaylar. Genel af kararı çıkartır. Milletvekillerinin istifasını kabul veya ret eder.

Madde 100: Başkan Meclis’te onaylanan yasaları geçirir. Yasaları kendisine sunulduktan sonra bir ay içerisinde ret edebilir. Yasa aynı hali ile meclis tarafından 3’te iki çoğunlukla ikinci kez onaylanırsa cumhurbaşkanı yasayı geçirmek zorundadır.

Bu maddelerin hangileri yeni anayasa tasarısına benziyor?

Hiçbiri. Milletvekilerini halkın seçtiği, Cumhurbaşkanının Kanun Hükmünde Kararnamesinin Meclisin kanun yapabilme yetkisini sınırlamadığı, Meclisin güvenoylamasıyla hükümeti devirebildiği bir Suriye anayasasının bizdeki tasarıyla benzerliği yok.

Bizim görevimiz emperyalizmin işaret ettiği hedeflere mermi sıkmak değil, emperyalizme karşı Esad gibi mazlum ülke liderleri ve milletleriyle birleşmektir. Böylece hem sınırımız güvenceye alınır, hem ilişkilerimiz gelişir hem de emperyalizmi bölgemizden defederiz.

Tarihçi-yazar

Mustafa SOLAK

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz