Dünya’yı Bitirdin Sıra Uzaya mı Geldi?

0
93

DHA’ nın haberine göre;
Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i geride bırakarak dünyanın en zengin ismi olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, uzay yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Blue Origin isimli şirkete yaptığı büyük yatırımlarla adından son günlerde sıkça söz ettiren Bezos, uzaya bu denli yüklü para harcamasının sebebini, “Dünya’yı ve insanlığı kurtarmak adına uzaya gitmek zorundayız, Bizden sonra gelecek olanların kaderi buna bağlı” sözleriyle açıklama yapmış.

Şimdi Dünya neden kirlendi yada Dünyayı yaşanmaz hale kimler getirdi?
ABD’nin 2018 yılı savunma bütçesi için 649 milyar dolarla dünya genelinde silahlanmaya yapılan yatırımların üçte birini oluşturuyor. ABD’yi Çin, Suudi Arabistan, Hindistan, Fransa, Rusya takip ediyor. Sanayileşme devrimiyle enerji ihtiyacı gün geçtikçe artmıştır. Enerji yakıtlarının başında fosil yakıtları gelmektedir. ABD sırf petrol için Irak işgal edilip bir milyona yakın insanın ölümüne neden olup buradaki petrol kaynaklarını ExxonMobil, Shell, BP gibi petrol şirketlerine 30 yıllığına bağladığını unutmayalım.

İnsanlığın gelecekte yaşayacağı problemler üzerinde düşündüklerini dile getiren Bezos, “Dünya küçük bir gezegen. Nüfus hızla artıyor. Buna bağlı olarak iklim değişiyor, çevre kirleniyor. Dünyayı mahvediyoruz” dedi.

İnanın gözüm yaşardı bu kadar insanlığı düşünen emperyalist bir ülkenin varlığı insanlığı kurtaracak. Gelin gerçek verilere bir bakalım;
Dünya nüfusunun yüzde beşini oluşturan ABD küresel ısınmanın nedeni olan karbon salımlarının yüzde 24’üne neden oluyor. Dünya nüfusunun yüzde beşini oluşturan ABD dünya otomobillerinin yüzde 30’una sahip. Bu gün Trump küresel ısınmanın etkilerine inanmadığını söyledi ve enerji tercihini fosil yakıtlarından yana kullanıyor. Suriye başta olmak üzere enerji kaynaklarını kontrol etmek, petrol kaynaklarına el koymak için en çok işgal eden, bombalayan ülke konumunda ve her yıl atmosfere 2 bin 530 milyar ton karbon salıyor.

İnsanlığın uzaya taşınmasıyla birlikte gelecekte yaşanacak problemlerin önüne geçilebileceğine inandığını belirten Bezos, mikroişlemci gibi üretimi hayli zor olan komplike cihazların uzayda düşük maliyetlerle üretilebileceğini vurguladı. Dünya üzerinde kirliliğe yol açan fabrikaların uzaya taşınabileceğini söyleyen Bezos, dünyanın böylece bu kirlilikten kurtulabileceğini kaydetti.

Uzay hedeflerini ortaya koyarak geleceğe yatırım yaptıklarını söyleyen Bezos, “Büyük değişim bir yıl içinde görülmeye başlanacak. Uzay hedeflerimizin tamamıyla inanılabilir olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bezos’un Blue Origin’i kurması 2000 yılına dayanıyor. Ünlü iş adamı, bu şirketi finanse edebilmek için her yıl 1 milyar dolar değerinde Amazon hissesi satıyor ve bu kaynağı Blue Origins’e ayırıyor.

Bilim insanlarının Nature Climate Change dergisinde yayınlanan makalesine göre;
Küresel ısınma en fazla ABD ve Hindistan’ı vuracak. Bu iki ülkenin ekonomileri her yıl 250 ila 260 milyar dolar kaybedecek. ABD ve Hindistan’la beraber Meksika, Çin ve Brezilya en fazla zarar gören diğer ülkeler olacak.

Trump ve ekibi küresel ısınmaya inanmadığı için Paris antlaşmasından çekildiği gibi Akdeniz ve Karadeniz de yayılımcı politikaları devam ettiği gibi bu bölgede ki dengeleri bozmaktadır. Ayrıca son yıllarda buzullarda ABD askeri birlikleri devriye gezmekte ve tatbikatlar yapmaktadır. Bunun iki nedeni olabilir; ilki buzulların erimesiyle açığa çıkacak fosil yakıtları. İkinci neden de İngiltere yayını Independent yazdığına göre Grönland’da eriyen buzulların ABD’nin yıllar önce bölgeye kurduğu nükleer üssü ortaya çıkarabileceğini ve tonlarca kimyasal maddenin denize salınabileceği ihtimali olabilir. Bezos böyle bir proje için Trump’a rağmen ABD hükümeti tarafından desteklendiği ortada. Emperyalist bir devletin insanlığı düşündüğünden değil ABD kendi vatandaşını uzaya taşıyacak. Tabi ki siyahları, fakirleri değil ABD’ nin seçilmişlerini. Komplike cihazlar uzayda düşük maliyetlerle üretebilmek, fabrikaları uzaya taşımak derdinde. Dünyada gösterdiği saldırgan tavrı Uzayda da devam edecektir.

Velhasıl Uzayında cılkını çıkaracaksın.

Haberde İstanbul

CEVAP VER