DİN ve ATATÜRK

0
80

Ülkemizin irili ufaklı sorunların kaynağının başında tartışmasız bilgisizlik gelmektedir.Bilgisizlik derken tüm kitapları yalayıp yutun her şeyi bilin demiyorum. İslam dinini bilmememiz Atatürk’ü tanıyıp anlayamamız yetmez mi bilgisizlik demek için. Bu sorun taaaa halkın Osmanlı’nın Kanuni’den sonraki döneminde refaha erdiğini sanıp tüm dünyanın kendilerinin olduğunu sandığı andan itibaren başlar. Ve halk bu duruma o kadar alışır oldu ki bulunduğumuz ortamda bir takım sorunların olduğunun, yaşamımızı- bakış açımızı, geleceğimizi etkileyecek bir çok olayın olumsuz taraflarını göremez olduk. En önemlisi de cahil bir toplum olduk. Tek kurtuluş yolumuzun Osmanlı tokadımızın- bileğimizin gücünün olduğunu varsaydık gittik.

Değerli okuyucularım. Etrafınıza bakınız… İslam dininin asıl amacının, camilerimizde okuduğumuz evlerimizin en baş köşesine koyduğumuz Kuran’ı Kerimizin içeriğinin ne olduğunu hangi birimiz biliyoruz? Türk toplumu Dinini yeterince öğrenemiyor. Çünkü Arapçasını okuyup geçiyor. Meale bakmıyor. Tefsir okumuyor. Halbuki bildiğimiz dil Türkçe öyle değil mi? Daha kolay anlayabiliriz. Bu demek değil ki Arapçasını okumayın. Fazileti de orda. Fakat yanınızda Fransızca, İspanyolca konuşanı nasıl anlayamıyorsanız Arapçayı da öyle anlayamıyorsunuz değil mi? Bence sorumun cevabı koca bir EVET.

Orta Doğudaki Ülkeler, özellikle dinle alakalı sorunların varlık nedenlerini, sebeplerini bilmedikleri için, çözüm noktasında arayışları olamıyor. Bizdeki gibi…. Din alimleri diye dinlediğimiz ulemalar hocalar imamlar (hepsini katmıyorum tabii kii..) söylesin biz dinleyelim. Ne derse inanalım… İrili Ufaklı sorunların nerden neden geldiğini bilmeyelim…. Çözüm ne diye Tefsir bile bilmeyen çok konuşan cami imamlarına soralım….. Hafız diye tanımladığımız sadece Arapça ezber yapmış kişilere kanıyoruz resmen. Öyle ki sadece hafızlığı olan Arapçanın anlamını bilmeyen fıkıhtan tefsirden anlamayan, okuduğu ayetlerin mealini bilmeyen kişileri bütün güzelim Anadolu’ma Cami imamı olarak atamasını yaparsan —– ,İşte eksik yanlarını tamamlamak isteyen o güzelim üniversite mezunu bir doktorun, bir mühendisin, bir öğretmenin İslam dini hakkında öğrenmek istediği sorularına cevap veremezsin. Tut ki ilkokul bile bitirememiş Anadolu insanım ne yapsın? İşte sana o demek istediğim irili ufaklı sorun dediğimiz şeyin her yıl karşımıza çıkması. Koca bir sorun olarak beynimizi kurcalaması. Gel de bir de böyle insanlara güven sorunu olmasın.. Umarım ülkemiz de yeni yapılandırıldığı söylenen İmam Hatip Liseleri Arapca diline ana dili gibi önem verir de; bu öğrenim gören eğitimli Arapçayı anlamıyla bilen (ezber bozan) Hatiplerin bütün yurt çapına imam olarak CAMİ lere atanması ve İslam dininin ehli şahıslar tarafın dan anlatılması temennisindeyim ki İnanın canı gönülden bunu istiyorum…

Ulusumuzun bir başka sorunu da ATATÜRK tanımaması anlatılamamasıdır. Konuyu dinden Atatürk e çektim demeyin sakın. Türklüğün Türkiye’nin başıdır Atatürk’ü bilmek, yaşamak, tanımak. Tarihçilerin bir kısmı önüne getirilen belgelere veya dergilere bakarak ATATÜRK’ü anlatmaya çalışmaktalar, aslını astarını bilmediği belgelerle. Bilerek veya bilmeyerek aktardıkları bu bir kaç kirli bilgiyle Yurttaşım ATATÜRK’ü yanlış tanıyor, saygısızlaşıyor ve tanımıyor. Yalan yanlış sözlere bakmayınız…. Gerçek tarihçilere inanınız.. PEYGAMBERİMİZİN ’’İstanbul’u alan ne büyük kumandan‘’ diye hitap ettiği Fatih Sultan MEHMET i biliyoruz da Nedendir ki İstanbul dahil olmak üzere kurtuluşumuz olan ATATÜRK’ ümüzü bu dualara nail olduğu ikinci büyük kumandan olarak göremiyoruz diye tartışması gerekir bütün tarihçilerin….

Hem İSLAM DİN’inin hem de ATATÜRK’ün Bu Ülkede Anlaşıldığı Gün! Bu kutsal Türk halkının sırtı yere gelmeyecektir. SEVGİLERİMLE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz