Çalışma, Sosyal Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Neden Birleştirildi?

0
214
Birleştirilen bakanlıklardan biride ‘Çalışma, Sosyal Hizmetleri ve Aile Bakanlığı’dır. Yeni bakanlığımız ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma, Sosyal Bakanlığı’ birleştirilmesi ile yeniden yapılandırıldı. 2011’de kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aslında 1990 yılında ‘Kadınlardan Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın devamıdır. 90 yılında kurulan Kadından sorumlu bakanlığın kadından sorumlu olması bakanlığın çalışma alanını daralttı. Kadından sorumlu ifadesinin kadını korunacak varlık olarak algılındı. Bu sebepten 2011 yılında kurulan Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı, sosyal politikalar ifadesi ile daha geniş çalışma alanı oluştururken bu seferde kadın aile sınırlandırılmış olmakla birlikte kadın sadece anne, eş sorumluluğunun içine itmiş oldu. 2011 den beri kadın örgütlerinin mücadelesi dikkate alınmadı. Bakanlık adından bile kadın tamamen kaldırılarak Çalışma, Sosyal Hizmetleri ve Aile Bakanlığı olarak birleştirildi. 2015 yılı sonuçlarına göre Türkiye’de toplam çalışan sayısı 26 milyon 621 bin kişidir. Bu kadar çalışanların sorunlarıyla uğraşan bakanlık, aile, kadın, çocuk, boşanma ve evlilikten sorumlu başka bir bakanlıkla birleştirilmesinin mantığını anlamak mümkün değil. Birleştirme ile bakanlığın sorunları iki katına çıktı. Kadrolar nasıl entegre edilecek ve açılan kadrolara kimler yerleştirilecek. Bu kadar kadına, çocuğa cinsel tacize, şiddete ve ölümlere nasıl çözüm bulacak?
Aile bakanlığı iken bulamadığı çözümleri yükü iki katına çıkan bakanlığın çözüm bulmasını beklemek çok iyi niyet yada her şeyi toz pembe görmektir.
 
Kadın Örgütlerinin Kadın Bakanlığı çağrısı ve mücadelesi önemsenmedi.
Uzun lafın kısası; çalışma hayatından uzaklaştırılan, sadece eş ve anne olarak görülen kadınlar, daha fazla çocuk istismarları, kadın ölümleri, cinsel taciz ve tecavüz vakalarıyla karşı karşıyayız demektir.
 
Türkân Kebeci
turkankebeci@gmail.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz