BU DÜNYA AYNI DÖNMÜYOR

0
120

Dünya her yerde ve herkese aynı dönmüyor. Hadi canım nasıl olur dediğiniz duyar gibiyim.

Değişmeyen yörüngede ve aynı hızda dönse de aynı dönmüyor bu geoit şeklinde ki gezegen. Nasıl mı?

İşte size kanıtı; İsveç basınında bu günlerde konuşulan bir konu BBC Türkçe’nin haberine göre İsveç’in gündemi: Kraliçe, ‘Sarayda hayaletler var’ dedi, medya ‘hayalet avcıları’nı göreve çağırdı.

Okuyunca inanın çok şaşırdım ve haberin devamını okudum. ‘Drottningholm Sarayı: Soylu Bir Yuva’ belgeselinin yapımcılarına konuşan Kraliçe Silvia, sarayını paylaştığı hayaletler için, “Aslında heyecan verici, beni korkutmuyorlar” ifadesini kullandı.

73 yaşındaki kraliçenin hayalet iddiasına kardeşi Prenses Christina’nın da destek verdiği belirtiliyor.

Belgeselde konuşan Prenses Christina sarayda ‘büyük bir enerji’ olduğunu söyleyerek, “Bu enerjinin farklı formlara bürünmemesi garip olurdu” dedi.

İsveç medyasıysa hayalet iddiasını ‘ti’ye aldı.’ 

Haber sitesi Local, “Cesur hayalet avcılarını göreve çağırıyoruz! Saraya gidin ve peşlerine düşün!” diye çağrı yaptı ve ekledi: “Drottningholm Sarayı yıl boyu ziyaretçilere açık. Sadece kraliyet ailesinin -ve anlaşılan hayalet arkadaşlarının- yaşadığı bölüme giremiyorsunuz.”

Bir de Ülkemizde ki basında yer alanlara bir bakalım; Beşiktaş, Ortaköy ve İzmir saldırıları ve Fırat Kalkanı Harekatı ile şehit olan asker, polis ve sivil vatandaşlarımız ile yaşanılan acılar ve gözyaşları. Gece yarısı çıkarılan kararnameler, OHAL ile konuşmaya korkar olduk. Kalabalık yerde bulunma fobisi oluştu. Bunların yanı sıra başkanlık diye tutturduğumuz bir yol var. Bu yol ile büründüğümüz hırs kalkanı gittikçe kalınlaşıyor. Asgari ücret ile geçinemeyen ekonomik sıkıntı çeken halkımızın ayakta kalma mücadelesini, Doların yükselişini, cari açığı, üretimin durma noktasına gelmesini, %12’lere çıkan işsizliği, Suriyeli akınına uğrayan sokakları hesaba katmadım daha unutmayın.

Hadi şimdi siz söyleyebilir misiniz Dünya’nın aynı döndüğünü. Keşke bizde sarayda ki hayaletleri konuşabilseydik. Gerçekten bize hangi hayaletler gelirdi. Kanuni mi,  Fatih mi?

Aman Fatih Sultan Mehmet gelmesin. Beton yığına dönen İstanbul’u görürse bre kafirler deyip İstanbul’u yeniden fethetmeye kalkabilir.

Her Toplum Layık Olduğu Şekilde Yönetilir. Fransız politik düşünür Montesquieu’ ye ait.

Günümüzden 322 yıl önce doğan bir filozofun söylediği sözün bugün de geçerliliğini sürdürmesi içler acısı bir durum.

Dünya aynı dönüyor ama….

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz