BİR KOFER BİR SANDIK

0
156

Devlet Tiyatroları sanatçısı Orhan Kurtuldu’nun  yazdığı ve sanat yönetmenliğini yaptığı, balkanları ve oradan yapılan zorunlu göçler esnasında yaşananların dramatize edilerek anlatıldığı, “BİR KOFER BİR SANDIK” etkinliğinde Sirkeci garı 22 Ekim’de dolup taştı.

Etkinliğin 9. yılı. Balkanlardan gelen konuklarında olduğu etkinlikte, siyasiler, sanatçılar, bürokratlar, belediye başkanları, Kosova Cumhuriyeti meclis başkan yardımcısı, Kosova İstanbul konsolosunun da olduğu çok sayıda davetli vardı. Etkinlik bir çok ulusal televizyonda ve gazetelerde yer aldı. 

“BİR KOFER BİR SANDIK” etkinliği, balkanlardan göç edenlerin hikayesini, müziklerini, yöresel kıyafetlerini, yiyeceklerini yine her sene olduğu gibi, bu senede şahane  bir etkinlikle andı. Herkesin gözü sahnedeydi… Yüzlerde gülümsemeler, mutluluklar olduğu kadar, gözlerde yaşlar eksik olmadı. Balkanlardan zoraki göç edip, Türkiye’ye gelenleri, Sirkeci garında, tren eşliğinde, siren sesi ile geçit yapıldı. 

O an, herkes duygu seline kapıldı. Orada ki çoğu kişi gibi, bende kendi ailemin, dedem ve büyük annemin 50’li yıllarda yapmış oldukları göçü anımsadım. Tiyatro oyuncularının o insanları canlandırarak, kısa bir gösteri ile canlandırdıkları gösteri  harikaydı. Bu organizeyi gerçekleştiren Devlet Tiyatroları oyuncusu Orhan Kurtuldu‘ya gönülden teşekkür ediyoruz. 

Emeğine, yüreğine sağlık sevgili Orhan Kurtuldu. Ve bu projeye gönül veren emek veren herkese tabii ki.

Bu sene bu etkinliği kaçırdıysanız, bir daha ki sene mutlaka katılın.

ALEKSİA YLMZ.. (kontes)..

CEVAP VER