Bir Kadınla Her şey Değişir mi?

0
288

Bir kadınla her şey değişir mi?

Evet, bir kadınla her şey değişir. Suskunluklar çığlığa döner, karanlıklar aydınlığa ulaşır yeter ki birlik olunsun, yeter ki seslerine ses verilsin. Son on gündür toplumu derinden yaralayan Küçükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesin’de 16 yaş altı 115 çocuğun hamilelik olayının yetkililer tarafından ört pas edildiği medyaya yansıdı. 2017 yılı kadın için utanç yılı diyebiliriz. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 yılında 409 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Platformun 2017 raporuna göre yıl boyunca 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadına cinsel şiddet uygulanmış. Bunlar basına yansıyan ve kayıtlara geçenler yani haberimiz olanlar. 155 Çocuğun hamilelik olayı basına yansımasaydı haberimiz nereden olacaktı. Olayı hastahane yetkilileri, vali ört bas etti. Ama her şeye rağmen vicdanı olanlara el vermeyen bir kadın ‘İclal NERGİZ’ yürekli kadın, görevden alınmayı, sürgüne gönderilmeyi, baskılara aldırmadan olayı gün yüzüne çıkardı. İşte bir kadının mücadelesine destek olmak amacıyla Küçükçekmece Atakent Kadın Meclisinin çağrısına ses veren kadın örgütleri ve duyarlı kadınlar ile 21 Ocak Pazar günü yağan yağmura ve soğuk havaya aldırmadan yüzlerce kadın Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastahanesinin önünde ‘SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ’ sloganı ile bir araya gelip basın açıklaması yaptılar.

Evet, bizler sıcacık evimizde otururken bir kadın baskılara maruz kaldı, sürgüne gönderildi, belkide biz bu haberi hazırlarken görevden alınacak. Bir avuç kadında, kadınların vicdanına ses olmak için, kadını toplumdan dışlayan çağ dışı uygulamalara karşı durmak için, kadını cinsel obje olarak gören düşünceleri yıkmak için ve hepsinden önemlisi çocuklarımızın geleceği için sokaklarda…

Evet, bir kadın daha var. İzmir Menderes’teki bir ilkokulda altı çocuğa yapılan cinsel istismarı ortaya çıkaran Saadet öğretmen. Okul müdürü tarafından küçük çocuklara yapılan cinsel taciz ve istismarı bir kadın sayesinde duymadık mı?

Soğuk yağmurun altında bu cesur, yürekli ve baskılara göğüs geren bir olan kadınlara destek olmak için kadınları örgütleyen Atakent Kadın Meclisi’nin her bir kadınına ve eyleme katılan diğer yürekli kadınlarımıza selam olsun.

Bir kadınla dünya değişir. Gelin Dünyamızı Değiştirelim.

Haberde İstanbul

CEVAP VER