BİR KADIN DRAMI VE YARGININ ÜSTÜNLÜĞÜ

0
147

Fotoğraf da gördüğünüz kadının yüzünde, yılların yaşanmışlığın çizgileri arasında ki mutluluk ve minnettarlık ifadesi aslında yaşanan dramın sonucu. Bu ifade dramın sonucu ise yüzünde azda olsa pişmanlığın ifadesini görmek gerekirdi.  Oysa pişmanlığın zerresi yok.

Bazı dramlar belirli toplumlarla özdeşleştiğinden yadırgamayız okuyup geçeriz. Örneğin kadınlara değer verilmeyen toplumlarda kadınların yaşadığı dramları okuduğumuzda normal karşılarız. Lakin medeniyeti, demokrasisi, gelişmişliği ve insan hakları ile övünen Avrupa ülkelerinde kadın dramlarıyla karşılaşınca şaşırırız. Aslında kadınların yaşadığı dramlar, acılar ve sorunlar evrenseldir. Bunun hiçbir değerle bağlantısı olamaz. İşte size Fransa’dan bir örnek;

Kendisini 47 yıl boyunca döven kocasını öldüren Jacqueline Sauvage adlı kadın Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından affedildi. Tabi ki J. Sauvage kocasını durup dururken öldürmüyor. J. Sauvage üç kız ve bir oğlu olan anne ve şiddet yüzünden dört defa hastaneye kaldırılsa da eşini öldürmeyi düşünmüyor. İki kızı babalarının cinsel tacizine uğruyor, oğlu ise babasından şiddet gördükten sonra 9 Eylül 2012 de kendini asıyor. Evlat acısıyla J. Sauvage 10 Eylül 2012 de kocasını üç kurşunla sırtından vuruyor. Bir annenin çocukları için yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Hukuk süreci başlar ve Ekim 2014 de önceden tasarlanmamış cinayet suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılır.

Aslında bizim için hukuk süreci daha önemli ülkemizde kadın dramları çok yaşandığından toplum bu olayları kanıksadı ve sokak da işlenen kadın cinayetleri bile sıradan hale geldi. Cumhurbaşkanı Hollande, Ocak 2016 da altmış dokuz yaşında ki Sauvage için kısmi af çıkartır.

Buraya özellikle dikkat çekmek istiyorum; Ağustos da yerel mahkeme Sauvage’nın yeterince pişmanlık belirtisi göstermediği için tahliye talebini reddeder aynı şekilde Paris’teki temyiz mahkemesi de kararı destekler. Kamuoyunun başlattığı imza kampanyası 430 binlere ulaşınca Hollande devlet başkanlarının nadiren kullandığı anayasa maddesine dayanarak cezanın asgariye indirilmesini öngören kararnameyi çıkartır. Cumhurbaşkanı Hollande’ın ikinci affı,  bir annenin Aralık 2016 da koşulsuz salıverilmesini sağlar. Fotoğrafı bende uzun bir süre inceledim ve Fransız mahkemesinin kararına katılıyorum. Sauvage’nin yüzünde zerre kadar pişmanlık yok. Aksine mutluluk var.

Bu olaydan yola çıkarak şimdi bizim mahkemelere gelelim; Kadınları öldüren erkekler,  takım elbise giyip, kravat taktıktan sonra mahkemeye çıkıyorlar. Hâkimlerimizin zanlıları beş dakika görmesi ile iyi hale karar vererek az bir ceza ya da serbest bırakmalarına diyecek söz bulamıyorum.

Ülkemizde bırakın af çıkartılmasını siyasi otoriterin medyadan söz ile dâhil olması bile mahkemenin seyrini değiştirmeye yeterli oluyor. Af çıkarmaya, anayasaya bağlı kalmaya kamuoyu baskısına bile gerek yok.

Yargının üstünlüğüne hayran kaldım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz