BİR BÖCEĞE DÖNÜŞMEK NASIL OLUR ?

0
52

Bu anca Kafka’yla olur diyebilirim.

Franz Kafka’nın okuduğum kitapları arasında ( Amerika, Dava, Aforizmalar, Milena’ya Mektuplar, Dönüşüm) en çok beğendiğim Dönüşüm olmuştur. Kafka kitaplarında kendinden bahsetmiş yada kendin den yola çıkmıştır. Dönüşüm de ise tamamen kendi iç dünyasını anlatmıştır. Baba baskısı  ve korkusu zamanla kendisinde nefrete dönmüştür. Dönüşüm de baba baskısı çok fazla işlenir. Yalnızlığın  etkisi ile çıkar menfaat ilişkisi çok güzel işlenmiştir.

Kısaca kitaba gelirsek dilimize Dönüşüm  ve Değişim isimleriyle çevrilen kitabın kahramanı Gregor Samsa’dır. Samsa ağır şartlar altında çalışıp ailesinin sorumluluklarını taşıyan bir pazarlamacıdır. Bab Samsa’nın patronuna borcu olan ve çalışamadığını söyleyerek sorunları oğlunun üzerine yıkan sorumsuz ve baskıcı baba. Bu süre zarfında ailesi ve patronu ile iyi ilişkileri olan sevilen  Samsa’nın hayatı böceğe dönüşmesiyle değişir.  Ailesinin, patronu ile olan ilişkileri tersine döner Samsa’ya duyulan sevgi nefrete, kızgınlığa dönüşür.  Kafka aslında çıkar ve menfaat ilişkisini işleyerek ailesinin ve patronun menfaatleri bittikten sonraki olayları anlatır.

Dönüşümde kendini babasının gözünde bir böcek gibi gören Kafka için şunu söyleyebilirim harika bir gözlem yapmış. Böcek gibi hareketler, yaşam biçimini anlatması kusursuz. Önemli olan böcek benzetmesiyle kendisinin, ailesinin ve insanların çıkar duygularına değinilmiş olması. Sonunda ise içinde bulunduğu yalnızlığı dile getirmiş olması.

Keyif alacağınızı düşündüğüm bir kitap. Kısaca KAFKAVARİ BİR ANLATIM..

Türkân KEBECİ

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz