BES’DEN MİLLETVEKİLLERİ ÇIKARILDI

0
81

CHP’li AKKAYA: “BİREYSEL EMEKLİLİKTE GETİRİLEN İSTİSNA İLE MİLLETVEKİLLERİ SİSTEMDEN ÇIKARTILDI…

 

İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya; “Bireysel Emeklilikte çalışanlardan kesilen bireysel emeklilik fonunun; yönetmelikle getirilen istisna ile 45 yaşın altındaki milletvekillerinden kesilmesi önlendi.”

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya TBMM Genel Kurulu’nda HDP’nin işçi ölümlerinin nedenlerinin araştırılması önerisi hakkında CHP adına yaptığı konuşmada;  bugüne kadar bu konuya ilişkin verilen tüm önergelerin AKP iktidarı tarafından kabul edilmediği için 18,643 kişinin iş cinayetine kurban gittiğini belirtti. Akkaya bu cinayetlerin küçük tedbirlerle bile yüzde 95 oranında azaltılabileceğini de vurguladı.

 

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ YASALAR ÇIKARTILSA BİLE UYGULANMIYOR…

 

İş Sağlığı ve iş güvenliği konusunda yasalar çıkartılmış olsa dahi bu yasaların uygulanmadığını belirten Akkaya sözlerine şu şekilde devam etti:

“2012 yılında 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu çıkartıldı. Bu kanuna göre başta kamu binaları olmak üzere iş güvenliği risk değerlendirmeleri yapılacak ve gerekli önlemler alınacaktı.

2012 yılında çıkan bu kanun, aradan beş yıl geçmesine rağmen hâlâ uygulanmadı. Biz bu kanunu kamuda bile uygulayamıyorsak; denetimini sağlayamıyorsak özel sektörden bunu uygulamasını nasıl bekleyebiliriz? İşte buradaki ihmal, bu ülkeyi yönetme iddiasında bulunanlardadır; çünkü çıkartılan yasaları denetlemek ve uygulamak da bu yasaları çıkartan iktidarın başlıca görevlerindendir.
Yine, 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın 8’inci maddesinde önemli bir değişiklik yapıldı, bizim itirazlarımız oldu. Neydi o? İş yerleri iş güvenliğinin risklerine göre “çok tehlikeli”, “tehlikeli”, “az tehlikeli” işler sınıflarına ayrılacaktı ve iş sağlığı, iş güvenliği elemanları buna göre eğitilecek, sertifika alacak ve iş yerlerini denetleyecekti. Türkiye’deki yaklaşık 1 milyon 950 bin işletmenin yaklaşık 450-500 bine yakını tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alıyor. Bu iş yerlerinin denetimi ve abu ayrımın yapılması 2016 yılının sonunda tamamlanmış olacaktı. Peki ne oldu? Ocak ayında bir kanun düzenlemesi yaptık ve bunu 2019 yılına erteledik. Görüldüğü üzere, bu kadar acıya rağmen önlemler kâğıt üzerinde kalıyor. Uygulamaya gelince işlem yok; işverenin taleplerine gelince bahane yok; üstelik de işçinin parasından işverene destek çok! Elbette üreten işverenler desteklenmeli, buna hiçbir itirazımız yok ama bu, işçinin alın terinden yapılmamalıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz