Ben olsam ne yaparım? Bir dram.

0
114

Bu sabah Hürriyet köşe yazarlarından Deniz Zeyrek ‘Siz olsanız ne yapardınız?’ köşe yazısı dikkatimi çekti. Merak uyandıran başlıkla yazıyı okumaya başladım. Deniz Zeyrek medyada yayınlanan bir haberden bahsediyor. Doğruyu söylemek gerekirse habere denk gelmedim. Benim gibi okumayanlar için haberi sizlerle paylaşmak istedim.

Adıyamanlı Meryem D., 2013’te İstanbul’da özel bir hastanede doğum yapmış. Trabzonlu Selma K. da aynı gün aynı hastanede bir bebek dünyaya getirmiş.

Aradan 3 yıl geçmiş. Bebekler büyümüş.

Bebek E.’nin kendisine hiç benzemediği düşüncesi, Trabzonlu baba Yusuf K.’nın içini kemirmeye başlamış. Kuşkusu dayanılmaz hale gelince eşi Selma K.’dan ayrılmaya karar vermiş.

Acı gerçek, DNA testinde ortaya çıkmış. Çocuk ikisine de ait değilmiş.

Trabzonlu çift hastaneye başvurunca gerçek ortaya çıkmış: Doğumdan sonra Meryem D.’nin bebeği Semra K.’ya, Semra K.’nın bebeği de Meryem D.’ye verilmiş. Konu mahkemeye yansımış ve çocukların, yaşamlarının geri kalanını biyolojik anne-babalarıyla sürdürmesine karar verilmiş. Trabzonlu baba, dört gün önce Adıyaman’a gidip E.’yi bırakmış, C.’yi alıp eve dönmüş.

Tahmin edeceğiniz gibi, iki aile de çocuklar da perişan olmuş.

Küçük E. Adıyaman’daki ilk gecesinde uyanıp, Trabzon’daki annesini istemiş. 

Adıyaman’daki anne Meryem D., Trabzon’a gönderdiği C.’nin elbiselerine bakıp bakıp ağlıyormuş. Bir yanda dört yıl bakıp büyüttüğü, gözünden sakındığı, kokusunu içine çekip sımsıkı sarıldığı, hakkında hayaller kurduğu C., diğer yanda dokuz ay karnında taşıdığı, kendi kanından olan E.

Aileler, aynı şehre taşınmak gibi çözümler arıyormuş. Evet bu hataya nasıl bir çözüm bulunabilir. Aileler 4 yıl bakıp büyüttükleri çocukla bağlarını koparıp yeni bir çocuğu, 4 sene boyunca büyüdüğünü görmeden, huyunu suyunu bilmediğiniz çocuğu evladınız kabul edeceksiniz. Gerçekten zor bir durum. Aileler arasında kader bağı kurulmuş, en güzeli uygun bir şehire taşınıp aynı binada altlı üstlü oturmak. En azından çocuklar, anne ve babalar alışına kadar.

Verilen emek bağların kurulmasında kan bağı kadar önemli.

Evet, siz ne yapardınız?

 

CEVAP VER